Baş Ağrısının Nedenleri Nelerdir ?

Baş ağrısı günlük hayatımız da sıkça karşımıza çıkar. Sebebi ise değişkenlik gösterir. Baş ağrısının nedenlerinden biri uykusuzluk sorunudur. Uykusuzluk sorunu olan kişilerde baş ağrısı sorunu daha sık görülür. Uykusuzluk, vücudun yorgun düşmesi nedeniyle, baş ağrısına neden olan en temel sebeplerden biridir. Baş ağrısı stres kaynaklıda olabilir. Stres bir çok hastalığın oluşmasında etkilidir. Bu hastalıklardan biri de baş ağrısıdır. Beyninizi meşgul eden şeyler bir süre sonra baş ağrısına yol açarak sizi rahatsız edebilir.

Üzüntü, stres ve kaygılar baş ağrısının en büyük tetikleyicisi sayılır. Baş ağrısı değişen hava şartlarına da bağlı olabilir. Özellikle mevsim değişimlerinin olduğu dönemlerde aniden değişen hava şartları bir çok kişide baş ağrısına neden olur. Bu dönemde yaşanan baş ağrısı geçici ve mevsimsel bir baş ağrısıdır. Baş ağrısı bu ve bunun gibi geçici sebepler ile olabileceği gibi, daha ciddi sebepler nedeniyle de olabilir. Sık sık şiddetli bir şekilde yaşanan baş ağrısı beyin tümörü yada beyinde bir kitlenin habercisi olabilir.

Baş ağrısına eşlik eden baş dönmesi, halsizlik gibi şikayetler varsa baş ağrısının nedeni daha ciddi sebepler olabilir. Bu nedenle geçmeyen bir baş ağrınız var ise mutlaka bir hekime danışmalısınız. Baş ağrınız kullandığınız ilaçların yan etkisi de olabilir. Bazı ilaçlar şiddetli baş ağrısına da sebep olabilir. Hekim önerisi olmadan asla ilaç alınmamalıdır. Baş ağrısı devam eder ise mutlaka doktora gidilmelidir.

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN