Balık Pişirmeden Önce Temizleme Yöntemleri

 

 

Balık pişirme konusunda günümüzde tertemiz bir balığı elinize almak, temizlemek için bazı aşamalardan geçirerek lezzetli bir balığa sizde sahip olabilirsiniz. Günümüzde bununla ilgili olarak son derece pratik, basit ve tek hamlelerle yapacağınız balık temizleme yöntemleri sayesinde balıklarınızı hızlıca eve getirebilir, temizleyebilirsiniz.

 

Oldukça faydalı bir şekilde temizleme yöntemi olarak bir bıçak yardımıyla beraber balığınızın pullarını sökebilirsiniz. Bunun için çipura balığını tercih ettiyseniz yapacağınız tutuş balığı sol elinize alarak sağ elinizdeki bıçak ile tamamen yüzeyinde bulunan pulları çıkartmakla işe koyulmak olacaktır. Böylelikle başlangıçta yapacağınız bu işlemlerle beraber ister ızgara isterseniz de fırına göre balığı hazırlamış olursunuz.

 

İyi bir balık temizleyicisi olmak istiyorsanız tıraşlama ve pulları çıkartma konusunda gerçekten de bilgili olmanız gerekmektedir. Çipura nasıl temizlenir ile ilgili ilk söylenen şeylerden biri de aslında balığı pişirmeden önce pulları temizleme durumu olacaktır. Bununla ilgili olarak en iyi yöntem ise, doğrudan balıklarınızı temizlemek adına tıraşlama bıçağı kullanabilir ve bu bıçak ile beraber temizlik yapmanızdır.

 

Bu aşama bittikten sonra ise artık kesik atarak balığın içini temizleme aşamasına geçebilirsiniz. Burada yapacağınız şey, en iyi şekilde baş kısmının altından başlayarak kuyruğa kadar bir sıyrık açmak olacaktır. Buradaki sıyrığın da içinden çıkan siyah kirler, pislikleri çıkartıp iç organlarını temizleyerek en iyi şekilde temizliği yapılmış haliyle kullanmak olacaktır. İç organlarının temizliğini de yaptıktan sonra artık balığınız kızartılmaya hazır demektir ve iyi bir pişirme ile sofralarınıza lezzetli bir sunum hazırlayabilirsiniz.

 

Pulunu ayıklamadan tutun da tıraşlama tipi yapacağınız işlemlerle beraber bıçağın keskin yüzüyle yapacağınız temizleme ile en güzel şekilde balık pişirme işlemlerinizi yapmadan önce lezzeti ortaya çıkartmış olabilirsiniz. Bu anlamda gerekli temizleme işlemleriyle beraber pişirme yöntemlerini de farklı bir yazımızda işleyerek oradan öğrenebilirsiniz.

 

Balık noktasında eğer çipura seçtiyseniz pullu bir balık seçtiniz demektir. Bu nedenle de en güzel şekilde balığın temizliği, balığın lezzetini de ortaya koyacaktır. Bu nedenle de ne kadar iyi bir şekilde balıkla ilgili olarak temizliğini yaparsanız, o kadar lezzeti ortaya çıkartır ve severek lezzeti sofralarınıza taşımayı başarmış olabilirsiniz.

 

 

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN