Bal nasıl oluşur?

Bal insanlar için yüzyıllardır bir şifa kaynağıdır. İçinde vitamin ve mineraller var olan bal, içinde bakteri bulunmamaktadır. İnsanlara oldukça faydalı olan balın tüketilmesi insan sağlığı için oldukça faydalıdır. Peki hiç merak ettiniz mi bal nasıl oluşur?

Balı arılar yapmaktadır. Arılar meyve tomurcuklarından ve doğadaki çiçeklerden bal özünü emerler. Arılar topladıkları bu bal özünü vücutlarında depolarlar. Arının organının içinde topladığı bal özü arı içerisinde kimyasal bir tepkimeye girer ve kimyasal bir değişim meydana gelir. Arılar vücutlarında taşıdıkları bu balı kolonilerinin bulunduğu peteklere götürür. Bal petekleri bölmelerden oluşmaktadır. Arılar bu bölmeleri kendi yöntemleriyle havalandırır ve onu korur.

Bal üreticileri bu süreçten sonra devreye girer. Onların amacı arıların bal peteklerine depoladıkları balı almaktır. Üreticiler bal kovanlarındaki çerçeveleri çıkartırlar. Bal üreticilerinin arıları defetmek için bir yöntemi vardır: koku. Özel bir koku ile kolonideki arıları kaçırırlar.

Bal üreticileri çerçeveleri bu iş için yapılmış makinanın içine koyar. Özel olarak yapılmış bu araç, çerçevelerdeki bal peteğini jiletler. Daha sonraki süreç başka bir makinadır. Jiletlenmiş çerçeveleri döndürür ve içerideki bal boşalır. Bal artık hazırdır.

Biliyor musunuz?
Bir arı kovanından 24 saatte 3 kilogramdan fazla bal alınabilmektedir.
Bundan önce balı almak için kolonideki bütün arılar öldürülürken, günümüzde buna katliam yapılmamaktadır. Bunu Amerikalı bir çiftçi sağlamıştır.

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN