Bademcik Şişmesine Bitkisel Çözüm

Özellikle kış aylarında bademcik şişmesi sıkça yaşanan bir durumdur. Yutkunurken, yemek yerken hatta nefes bile alırken bademcik şişmesi kişiye ağrı verir ve hayat kalitesini düşürür. Bu durumda evde yapılabilecek bir çok yöntem bulunur. Ancak unutulmaması gerekir ki bunlar yatıştırıcı özelliktedir ve doktora gidilerek tanı sonrası ilaç tedavisi uygulanmalıdır. Bademciklerin şiş olduğu durumda sert yiyecekler yemekten kaçının daha çok sıvı gıdalara yönelin. Öğünlerinizde çorbaya muhakkak ki yer verin. Çabuk iyileşmek adına sebze çorbası, tavuk çorbası gibi besleyici çorbalar iyi boğazınızı yumuşatın. Bu sayede hem bademciklerin ağrısı azalacak hem de bünyeniz kuvvetlenecektir.

Her sabah bir tatlı kaşığı bal ile karıştırarak bir su bardağı ılık su için. Bu süreçte sigara ve alkol tüketiminden kaçının. Gün içinde en az 2 defa tuzlu su ile gargara yaparak boğazınızı rahatlatın. Aynı zamanda iltihap söz konusu ise bu noktada tuzlu su iltihabı kurutmada da etkili bir yöntem olacaktır.

Bitki çayı tüketin, gazlı ve asitli içeceklerden uzak durun. Ihlamur, kuşburnu, nane ve ada çayı bu süreçte en iyi gelen bitki çaylarıdır.

Sabah ve akşam olmak üzerin gün içinde 2 defa sarımsak yutun. Dilerseniz ezerek yoğurda karıştırabilir, yahut çiğneyerek de tüketebilirsiniz. Eğer tüm bunlara karşın 1 haftanın sonunda hala boğazda ağrı devam ediyor ve hafiflemiyor ise ilaç tedavisi şarttır.

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN