Bademcik İltihabına Ne İyi Gelir?

 

 

Bademcik İltihabına Ne İyi Gelir?

 

Bademcik; boğazın iki yanında bulunan ve mikropların vücuda girmesini önleyen, badem şeklindeki organa denir. Bademcik iltihabı, bakteri ve virüslerin bademciklerde enfeksiyona sebep olması sonucu oluşan bir hastalıktır. Bademciklerde şişme, boğazda yanma ve ağrı, yutkunma güçlüğü en yaygın belirtileri olarak karşımıza çıkar. Tıp dilinde, Tonsilit veya Akut Tonsilit olarak bilinen bademcik iltihabı, çok bulaşıcı bir hastalıktır. Hapşırma veya öksürme sonucunda bademcik iltihabına sebep olan virüs ve bakteriler, havada bulunan damlalar yoluyla sağlıklı kişilere bulaşır.

 

Bademcik İltihabı Niye Olur?

 

Bağışıklık sisteminin en önemli savunucularından olan bademcikler, zararlı virüs ve bakterilerin vücuda girmesini önler. Bademcik iltihabı ise, bakteri ve virüslerin bademciklerde enfeksiyona neden olması ile oluşur. Bademcik iltihabı genellikle virüslerden kaynaklanmaktadır, ama bakteriler de bademcik iltihabına sebep olabilir. Mantar veya parazitler de bademcik iltihabına yol açabilir ancak bu, bağışıklığı güçlü olan kişilerde nadiren görülen bir durumdur. Bademcik iltihabının en çok görülen sebebi, Streptococcus pyogenes (A grubu streptokok) adındaki bakteridir.

 

Bademcik İltihabı Hangi Yollarla Bulaşır?

 

Bademcik iltihabı bulaşıcıdır ve aşağıdaki yollarla bulaşır:

 

-Bademcik iltihabı olan kişi ile temas etmek. Çünkü mikroplar tokalaşma, hapşırma, öksürme, nefes alıp verme yolu ile yayılabilir.

 

-Kişinin ellerini yıkamadan yemek yemesi.

 

-Kirli yüzeylerle temasta bulunmak.

 

-Bademcik iltihabı olan kişi ile ortak eşya paylaşımı.

 

Bademcik İltihabına Ne İyi Gelir?

 

Limon

 

Limon sağlık için çok faydalı olan bir gıdadır. Limon antibakteriyel, antiviral ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Bu özellikleriyle bademcik iltihabında ve bademcik şişmesinde, doğal bir çözüm olarak karşımıza çıkar. Çayı limonlu olarak için. Bunun için bir parça limon kesilerek çayın içine atılabilir.

 

Ayrıca; 1 bardak ılık su içerisine, 1 adet limonun suyunu sıkın. Daha sonra bu limonlu suya 1 tatlı kaşığı bal ve bir tutam tuz ekleyin ve karıştırın. Günde 2 defa olmak üzere, birkaç gün boyunca için.

 

Bir başka yöntem ise şöyledir; Limondan bir parça kesin ve üzerine biraz tuz ve toz biber serpin ve daha sonra bu limon dilimi emerek tüketin. Bu uygulamayı birkaç gün boyunca, günde 2-3 kere tekrarlayın. Bu uygulama balgam söktürmeye yardımcı olur.

 

Günlük Sakızı

 

Bademcik iltihabı ve bademcik şişmesi hastalığı için doğal çözümlerden biri de günlük sakızıdır. Günlük sakızı, çam sakızı gibi bir sakızdır, aktarlarda bulabilirsiniz. Günlük sakızını ağzınıza atın, içinden sakızı çıkana kadar emin, çıkan acı suyu yutun. Bunu günde 3-5 kere tekrarlayın ve 15 gün boyunca devam edin. Günlük sakızı bademciklerdeki iltihabı söker ve şişliğin de kısa sürede geçmesini sağlar.

 

Tuzlu Su İle Gargara Yapmak

 

Tuzlu su bakteri ve virüsleri öldürmeye yardımcı olur ve bademcik iltihabına ve bademcik şişmesine karşı doğal çözümlerden biridir. Tuzlu su ile gargara şöyle yapılır; 1 bardak ılık su içerisine, 1 tatlı kaşığı tuz ilave edin ve karıştırın. Bu tuzlu su ile gargara yapın ve tükürün. Bu uygulamayı günde 3-4 kere tekrarlayın.

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN