Ayak Mantarı Nasıl Geçer ?

Ayak mantarı mı çıktı? Tedavi edilmediği taktirde ayağın diğer taraflarına geçmeye başlar. Ciddi bir rahatsızlıktır.
Öncelikle ayağınıza giydiğiniz ayakkabıya dikkat edin. Ayakkabınızı mutlaka değiştirin. Ayak mantarının oluşmasının en büyük etkeni giydiğiniz ayakkabıdır.

Bazı ayakkabılar ayağın hava almasını engeller bu da bakterilerin oluşmasına neden olur. Ayakta mantar oluşumuna zemin hazırlar. Bu yüzden ayakkabı seçerken mutlaka ayağını terletmeyen ve hava almasını sağlayan bir ayakkabı olmasına özen gösterin.

Ayak parmaklarınızın kuru olması çok önemlidir. Ayak mantarı en çok parmak aralarında çıkmaktadır. Bu yüzden mutlaka parmaklarınızı ve parmak aralarınızı iyi bir şekilde kurulamadan ayakkabı giymeyin. Ayakkabı giymeden önce parmak aralarınıza peçete koyabilirsiniz. Vücudunuzun bağışıklık sistemini mutlaka güçlendirin. Güçlü olmadığında vücut ayak mantarına neden olan bakteriler ile savaşamaz.

Günlük olarak aldığınız vitamin ve mineraller çok önem taşır. Bu yüzden günlük olarak düzenli ve sağlıklı besinler ile beslenin. Kan dolaşımının artmasını sağlayın bunun içinde daha çok egzersiz yapmaya özen gösterin. Sarımsak ile ilacınızı kendiniz yapın. Bir kaç tane sarımsağı ezip zyetinyağı ile karıştırın. Bunu ayağınıza yarım saat ovalayarak sürün. Bu yöntemi günde sabah akşam olmak üzere 2 kere uygulayın. İki hafta içinde faydasını göreceksiniz. Ayaklarınızı yıkarken sirke ile yıkayın. Ayağınızda oluşan mikropların kırılmasını sağlar. Suyun içine sirke karıştırıp ayaklarınıza dökün. Doğrudan kullanmak cildi yakabilir. Ayak parmaklarınıza oje gibi ürünler sürmeyin. Ayağınızı hep temiz tutmaya özen göstermeyi unutmayın.

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN