Ay Tutulması Türkiye’de Ne Zaman Olacak?

Bugün dünyanın ay ve güneş ile aralarındaki mesafeden kaynaklı ve dünyanın konumu nedeniyle ay Süper Ay tutulması, Mavi Ay tutulması veya Kanlı Ay tutulması denilen bir doğa olayı yaşanacak.

Dünyanın konumu itibariyle güneş ile ay arasında olması sebebiyle ayın güneşten ışın almasını engelleyen dünyamız ayın yarısını kaplayacak şekilde gölge oluşturacak. NASA bu olayı dünya çapında duyurarak Amerika’da sabahın erken saatlerinde izlenebileceğini açıklarken diğer kıtalarda ise değişen saat farklarına göre farklı zaman dilimlerinde izlenebileceğini açıkladı.

ABD’de sabah saat 04:30 ile 06:30 arasında izlenebilen kanlı ay, ülkemizde ise 18:30 gibi izlenebilecek. Yaşanacak bu doğa olayını akşamüzeri ayın yükseliş aşamasında izleyebileceğiz. Bu muhteşem mavi ay ve ya kanlı ay dedikleri doğa olayı 152 yılda bir meydana geldiği açıklandı.

Neden Süper Ay veya Mavi Ay diyorlar?

Çünkü Ay konumu itibariyle Dünya’ya 152 yıl sonra en yakın mesafeye gelmiş olacak. Nasa’nın açıkladığı verilere göre Ay ile Dünya arasında bugün 360 bin 198 km olacak. NASA’nın açıkladığı bir başka veriye göre göre ay bugün %14 daha parlak gözükeceği gibi normalden %30 daha parlak yani daha mavi görünecek. Bunun için Süper Ay veya Mavi ay olarak hitap ediliyor.

Neden Kanlı Ay diyorlar?

Çünkü ay ile Güneş arasında bulunan Dünya, Ay’a gölge yaparak güneş ışınlarının kısmen Ay’a iletilmesi sebebiyle Ay hafif kızıla bürünecek. Bunun için Kızıl Ay veya Kanlı Ay olarak hitap ediliyor.

Ay Tutulması Saat Kaçta?

Tutulma ülkemizde akşamüzeri izlenebileceği gibi NASA televizyonundan da canlı olarak izleyebileceksiniz. NASA bunun için özel canlı yayın yaparak, Ay’ın bu muhteşem güzelliğini göremeyenlere canlı olarak imkan tanıyacak.

Ay’ın canlı görünümünü bu linkten izleyebilirsiniz.

https://www.nasa.gov/multimedia/nasatv/index.html#public

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN