Ateş nasıl yakılır?

Doğada bazen kibrit, çakmak vb. bir ateş aracı olmadan ateş yakmak zorunda kalabiliriz. Bunun için bazı temel yöntemler vardır.

Ateş nasıl yakılır?

Bilinen en iyi yöntemlerden biri tahtaların birbirleriyle sürtünmesi ile köz çıkartmaktır. Tahtaların birbirleriyle sürtünmesi direk el ile zor olabilir. Bu yüzden yay gibi bir alet çubuk şeklindeki tahtaya dolanır. üstten bastırılarak, yay ileri geri hareket ettirilir. Çubuğun sürtündüğü alttaki tahta ısınmaya başlar ve kor oluşur. Oluşan kor ile ateş çıkartılabilir.

Başka bir yöntem ise taşları birbirleriyle sert bir şekilde sürterek kıvılcım çıkartmaktır. Bunun için saman, kuru ot gibi çabuk tutuşabilen madde bulmak gerekmektedir. Birbirlerine sert bir şekilde çarptırılan taşlar kıvılcım çıkartır. Bu kıvılcımlar tutuşturulacak maddenin üstüne atılarak ateş çıkması sağlanır.

Ateş yakıldıktan sonra ne yapılmalıdır?

Ateş yakılmadan önce bütün hazırlıklar tamamlanmalıdır. Bunun için küçükten büyüğe doğru kuru odunlar, parçalar dizilmelidir. Ateş yakıldıktan sonra küçük odunlardan büyük odunlara doğru ateş yavaş yavaş büyütülmelidir.

Daha sonra ateşi kaybetmemek için köz korunmalı ve sürekli desteklenmelidir. Bu yöntemler yağmurlu ortamlarda ve ıslak, nemli araçlarla ateş yakmak çok zordur.

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN