Asgari Ücret Nedir?

 

Asgari ücret veya diğer adıyla minimum ücret, bir ülke de çalışan işçilere devlet tarafından belirlenen çalışma gününün karşılığı olarak ödenen ve işçinin gıda, sağlık, giyim, ulaşım gibi gereksinimlerini en az düzeyde karşılayamaya yetecek ücrettir. Asgari ücret hesaplanırken günlük hesap yapılarak aylık ödemeler sağlanır.

Asgari ücretin yeterli olup olmadığı konusunda her yıl tartışmalar sürmektedir. Bu konuda birçok işçi sendikaları devreye girerek Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na önerilerini sunarlar. Bu önerileri bakanlık değerlendirerek Asgari Ücret Komisyonu’na aktarır. Asıl değerlendirmeyi ve ücret belirlemesini komisyon yapmaktadır.

Devlet asgari ücret ödenmesi için 01.08.2004 tarihli ve 25540 Sayılı Resmi Gazete’de Asgari Ücret Yönetmeliği’ni yayınlamıştır. Bu yönetmelikte;

  • Tanımlar, amaç, dayanak ve kapsam
  • Asgari ücretin belirlenmesine ilişkin ilkeler ve esaslar
  • Komisyonun kuruluşu, görevleri, yetki ve sorumlulukları
  • Ücretin yeterliliği, işverenlerin sorumlulukları, işveren ve işçilerde aranan nitelikler

olarak başlıklara ayırılmıştır. Bu başlıkları ile asgari ücrete dair tüm ayrıntılar ele alınmıştır. Bu sayede hem çalışanların hem de işverenlerin hakkı savunulmuş olur.

>> Ülkelerin Asgari Ücretleri

Asgari Ücretin Belirlenmesi Nasıl Olur?

Her yıl asgari ücret belirlemesi yapılır. Bunu Asgari Ücret Komisyonu yapmaktadır. Birçok kriterleri değerlendiren komisyon bir sonraki yılın asgari ücretini belirler. Komisyonun belirli bir toplanma süresi olmaz ancak her yılın son aylarında bu toplantı gerçekleşir. Komisyonun toplanması için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın çağrısı beklenir ve yapılan çağrıdan sonra en az on komisyon üyesinni katılımı ile toplantı yapılabilir. Yapılan toplantı da verilen seçenekler oy çokluğuna göre onaylanır. Eğer iki seçenek eşit şekilde oy alırsa komisyon başkanının verdiği oy seçenek sayılır. Asgari ücreti belirleyen komisyon, bakanlığa muhakkak bilgi ve belgeler sunarak asgari ücret belirleme nedenlerini açıklar.

Bazı Ülkelerin Asgari Ücretleri;

·        Şili’de Asgari Ücret

·        Arabistan’da Asgari Ücret

·        Suriye’de Asgari Ücret

 

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN