Aralık Ayında Y-ÜFE’de Artış

Türkiye’nin Ekonomik verilerine ilişkin istatistikleri paylaşan kurumu TÜİK, Tüketici ve Üretici Fiyat Endekslerini açıklayarak Aralık ayındaki bazı verilerin artışına değindi.

Bereketli Aralık Ayı

2016 Aralık ayı verilerini paylaşan kurum, TÜFE’ye değinerek bir önceki aya nazaran 1,64 artış gösterdiğini belirterek, önceki yıl yani 2015 yılının aralık ayına göre ise 8,53 artış gösterdiği görüldü. Bütün yıl 12 ay içinde 7.78 artış gerçekleştiği görüldü.

Yurt içi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) ve Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) hakkında detayla açıklamada bulunan Türkiye İstatistik Kurumu, internet sitesinde paylaştığı bilgilere göre Yİ-ÜFE geçtiğimiz Aralık’ta önceki ay Kasım’a göre %2,98 artmış olup, bir önceki yılın aynı ayına göre ise %9,94 olarak artış gösterdiği açıklandı. Önceki yılın artışına göre ve toplamda 12 ayın ortalamasına göre ise Yİ-ÜFE %4,30 olarak artış göstermiş. Belirtilen şekilde verileri tablo ile açıklayan TÜİK, Aralık 2015, Kasım 2016, Aralık 2016 ve 12 ayın ortalamasına göre kıyaslama yaparak artışın meydana geldiğini açıkladı.

Taş Ocak Sanayisinde Düşüş

Sektörel bazda devam ettiği açıklamasında TÜİK, sanayi kollarına değinerek, madencilik ve taşocakçılığı, imalat sanayi, elektrik ve gaz, su sektörlerinin tek tek iniş çıkışlarını açıkladı. TÜİK verilerine göre madencilik ve taşocakçılığı sektöründe 0,25 düşüş meydana gelirken, diğer sektörlerde ise sırasıyla %3,26, %1,54 ve %0,54 olarak artış meydana geldiği açıklandı.

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN