Antikor Testi

Antikor Testi

Antikor testi insanların Covid 19 geçirip geçirmediğini ve bağışıklık durumunu anlamak için yapılan bir testtir.

Antikor Testi Kimlere Uygulanır?

Covid 19 geçiren ya da geçirmiş olsa bile belirtileri hafif atlattığı için fark etmeyen herkes bu testi yaptırabilir.

Antikor Testi Neden İstenir?

Eğer virüse yakalandığını düşünen bir hasta varsa ilk belirtilerden itibaren on dört geçtikten sonra testin yapılması gerekir. Çünkü hemen fark edilmeyebilir.  Antikor testi temel olarak bir insanın Covid 19 konusundaki bağışıklığını çözmek için yapılır.

Antikor Testi Yöntemleri Nelerdir?

Bu testin genel yöntemi koldaki bir damardan ya da parmak ucundan kan alınması yöntemidir.

Antikor Testi Fiyatları

Test fiyatları hastaneye göre farklılık gösterebilir. Önemli olan doğru zamanda ve doğru bir şekilde yapılmasıdır. Doğru sonucu almak için zamanlama önemlidir ve bazen tekrarlanması da gerekebilir. Antikor testi mutlaka güvenilir bir sağlık merkezi ya da klinikte yapılmalıdır.  

Açık Emar Nedir?

Tıpta en son geliştirilen yöntemlerden birisi de açık emar adı verilen görüntüleme yöntemidir. Emar bilindiği gibi pek çok hastalığın teşhis edilmesinde önemli bir rol oynayan bir yöntem. Ancak hastalar genelde eskiden kapalı bir şekilde yapılan ve dar ve karanlık bir dehlizi andıran emar yönteminden biraz çekinir. Yeni geliştirilen bu yöntemle birlikte böyle bir cihaza girmeye gerek kalmamıştır.

Emar sisteminin hastaları endişelendiren bir diğer yönü ise zararlı röntgen ışınlarıdır. Klasik emardaki gibi zararlı ışınların bulunmadığı açık emar da, hamileler dâhil herkesin rahatlıkla kullanabildiği ve istenirse hastanın yanında birisinin de bulunabildiği bir görüntüleme yöntemidir. Özellikle kapalı alan korkusu nedeniyle klasik emardan çekinen ve alan darlığından rahatsız olan hastalar için bu yöntem çok daha uygundur.

Açık Emar Neden İstenir?

Bu sistemin en çok tercih edilme nedenlerinden birisi klasik emardan çekinen hastalar için kapalı alan, zararlı ışınlar ve yalnızlık gibi korkulara gerek olmaması. Bu sistemle birlikte hastalar yanlarında bir yakınları ile rahat bir şekilde emar çekinebilir. 

Açık Emar Avantajları Nelerdir?

Açık emarın tek avantajı kapalı alan durumunun olmaması değildir. Bu sistem daha gelişmiş bir yöntem olduğu için, daha ayrıntılı bir görüntüleme sistemi ve hamilelerin bile rahatlıkla yaptırabilmesi gibi avantajlara da sahip. 

Açık Emar Fiyatları

Açık emar fiyatları görüntülemenin ayrıntıları ve hastanın sıkıntılarına göre her yerde farklılık gösterebilir. Artık yaygın bir sistem olduğu için eskisi gibi çok yüksek fiyatlı değildir.

HSG Filmi Nedir?

Bir diğer ismi rahim filmi olan hsg filmi genel olarak kısırlığa neden olan sorunları görüntülemek için kullanılan ve son teknoloji ile geliştirilen bir yöntemdir.

HSG Filmi Nasıl Çekilir?

Yeni geliştirilen ve rahim içini ayrıntılı bir şekilde görüntüleyen bu yöntem sırasında hastaya tazyikli bir şekilde iyotlu su uygulanır. Bu su sayesinde rahim daha ayrıntılı bir şekilde gözlemlenebilir. Bazı hastalar bu sıvının birden uygulanmasından rahatsız olsa da çok ağrılı bir yöntem değildir. İsteyen hastalara işlem yapılmadan önce ağrı kesici verilebilir.

HSG Filmi Neden İstenir?

HSG filmi anne olmak isteyen ama sürekli düşük yapan kadınlar için embriyonun içinde neden bebeğin gelişemediğini anlamak amacıyla uygulanır. Ayrıca tıkalı tüpleri ve diğer hamile kalma ve bebeğin sağlıklı büyümesini engelleyen nedenleri anlamak için de yapılır. 

HSG Filmi Kullanım Alanları

Hamilelikle ilgili sorunlar dışında HSG filmi kullanım alanlarından birisi de rahim içi kanserlerle ilgili görüntülemedir. Kanser teşhisi ya da tedavisi sonrasında iyileşme sürecinde bu görüntülemeler önem taşır. 

Etiketler

YORUM YAZIN