Ankara nüfusu 2023

Ankara ilimiz genelinden yapılan son nüfus sayımı ile birlikte şehir nüfusunda son dönemlerde artış meydana geldiği gözlemlenmiştir. Bu kapsamda ise Ankara nüfusu 2023 merkezi nüfus bakımından İstanbul’da sonra listenin ikinci sırasında yer aldığı gözlemlenmiştir. Bu bakımdan başkent nüfusunun hızlı bir şekilde yükselmesinde daha çok çeşitli bölgelerden aldığı göçler sebebiyle olduğu belirtilmiştir.

Bu bağlamda il merkezi bazında yapılan son nüfus sayımı sonucunda il nüfusunun yaklaşık olarak 5 milyon 782 bin 285 vatandaşa sahip olduğu tespit edilmiştir.Söz konusu nüfus oranı ise ilde yer alan toplamda 25 adet ilçe ve bu ilçelere bağlı olarak 1525 adet mahalle kapsamında gerçekleştirilmiştir.

 

2023 İl Genelinden Nüfus Yoğunluğu

 

Aynı zamanda 2023 yılı itibariyle söz konusu il genelinden nüfus yoğunluğu ise 215 olduğu tespit edilmiştir. Bu kapsamda Ankara ilimiz nüfus yoğunluğu bakımından da İstanbul ilimizden sonra geliyor.

 

İlimiz son dönemlerin en çok nüfus yoğunluğu alan modern kentler arasında yer almaktadır. Özelikle sanayi ve tekstil gibi çeşitli iş alanlarının il merkezinden toplanmış olması nüfusun daha çok kent merkezinde toplanmasını sağlamıştır. Ankara ilinde yapılan şeffaf nüfus sayımı ile il şehir nüfusunun ne düzeyde olduğu resmi kurumlarca tespit edilmiştir.

 

Ankara İlinde Nüfus Sayımı Neden Yapıldı?

 

Nüfus sayımları sadece söz konusu şehir merkezinden değil bazı dönemlerde ülkemiz genelinden de yapılabiliyor. Bu durum daha çok genel ve yerel seçimler öncesinde resmi kurumlarca yapılıyor.

 

Nüfus sayımı sayesinde ildeki kesin nüfus miktarı tespit ediliyor. Bu sayede ise ildeki nüfusun ne kadarlık düzeyi seçimlerde oy kullanabileceği yönünde ön bilgiler elde edilmektedir. Bu nedenle Ankara nüfus sayımı seçimler açısından da son derece önemlidir

 

Etiketler

YORUM YAZIN