Ankara Garı Önünde ki Patlama 9-10 Ekimde Anılacak

10 Ekim 2015 günü, Barış Mitingi programının düzenleneceği duyurulmuş ve birbirinden farklı siyasi görüşteki vatandaşlar bu mitinge katılmıştı. Miting ise Ankara Garı önünde gerçekleşmişti. Vatandaşlar mitingde kendine has duruşlarıyla barış sloganlarını haykırırken bir anda bombalar patlamış ortalık kan gölüne dönmüştü.

Ankara’da düzenlenen bu miting, kanlı miting ve barış mitingi olarak dillerde dolaşmıştı. Aynı zamanda katliama dönüşen bu mitingin üzerinden tam 1 yıl geçti ve kayıp veren ailelerin evlerinde yas devam ediyor.

Mitingin yıl dönümü nedeniyle yaşamını yitiren vatandaşları anmak için, 10 Eki Dayanışması bir program yayınladı ve programa 9 Ekim’de başlanılacağını duyurdu.

Programı düzenleyen 10 Ekim Dayanışması adlı grubun açıklamasında şunlar yer aldı; “10 Ekim’in Ardından” isimli bir panel ve “Geride Kalanlar” başlıklı bir forum düzenlenecek. 10 Ekim 2016’da da Ankara Garı önünde toplanılacak. Ayrıca 10 Ekim Dayanışması, bir hafta boyunca her gün saat 21:00’de Twitter’dan #10EKİMDEANKARADAYIZ hashtag’ini paylaşma çağrısı yaptı.
Programın Detayı ise Şöyle;

9 Ekim 2016

11:00 Karşıyaka Mezarlığında anma. Eş zamanlı olarak diğer illerdeki mezarlıklarda. (Ankara’daki mezarlık ziyareti için saat 10:00’da Vedat Dalokay Nikâh Salonu önünden araç kalkacak.)

15:00 Panel: 10 Ekim’in Ardından. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK),  Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve 10 Ekim Derneği’nin katılımıyla. Yer: İnşaat Mühendisleri Odası

16:30 Forum: Geride Kalanlar. Yer: İnşaat Mühendisleri Odası

10 Ekim 2016

09:15 Gar önünde toplanma.

10:04 Tren Garı önünde anma.

13:00 Uray sanat galerisinde sergi açılışı.

Kartal’da da anma

İstanbul, Kartal’da da 9 Ekim Pazar günü saat 11:00’de, katliamda yaşamını yitiren İnşaat-İş Sendikası Yönetim Kurulu Üyesi Tekin Arslan mezarı başında anılacak.

Arslan’ın 9 Ekim’de Tuzla Aydınlı Mezarlığı’nda düzenlenecek anma törenine katılmak isteyenler için saat 10:00’da Kartal Ahmet Şimşek Koleji’nin önünden araç kaldırılacak.

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN