Anayasanın 2. Maddesi Kabul Edildi

Anayasa değişikliğine ilişkin yapılan oylamalar mecliste sürüyor. Oylamalarda ilk gün maddelere geçilmesi onaylandı. Şimdi de 2. Madde onaylandı.

Geçtiğimiz Salı grup toplantılarının yapıldığı sıralarda yapılan oylama ile anayasa teklifi mecliste kabul edilmişti. 338 oyla kabulü gerçekleşen anayasa, maddeler için oylama sürecine geçildiği duyrulmuştu. Sırada her milletvekilinin oylamasına sunulacak olan anayasa maddeleri yer alıyor. Bu süreçte milletvekilleri sayısına oranla kabul edilecek anayasa maddeleri, bittikten sonra halkın onayına yani referanduma sunulması bekleniyor. Süreç yaşanırken bir çok tartışmada beraberinde yaşanıyor.

AKP ve MHP ortak karar

Ecevit döneminde yapılan anayasa oylamaları sırasında her partiden 35 temsilci oylamaya katılmış, ardından bazı maddeler kabul edilmişti. Yıllar sonra milletvcekili sayıları eşit olmayan partiler, oylamaya katılıyor. Halkların Demokratik Partisi (HDP) oylamalara katılmazken, ne ‘evet’ nede ‘hayır’ oyu kullanmıyor. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ise çoğunluk olarak anayasa değişikliğine ‘hayır’ oyu kullanıyor. Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ise anayasayla ilgili teklife ve maddelere çoğunluk olarak evet oyu kullanıyor.

İkinci teklifte kabul edildi

Anayasa teklifinin kabulünden sonra milletvekillerinin oylamasına sunulan maddeler tek tek soruluyor, ardından milletvekillerine bireysel olarak oylama hakkı doğuyor. Yeni anayasanın birinci maddesi, 347 oyla kabul edildi.

Kabul edilen 1. Anayasa maddesi, 2709 sayılı kanunun 9. Maddesi içerisine bağımsızın yanında ‘ve tarafsız’ ibaresinin eklenmesi kabule dildi.

Görüşmelerin olduğu şu sıralar, anayasanın ikinci maddesinin de kabul edildiği bilgisi yer alıyor. Tartışmaların sürdüğü mecliste, üçüncü maddeye geçilmesi bekleniyor. Meclis canlı olarak seyredilemediği gibi, Vekil TV’den seyredilebiliyor.

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN