Anayasa Görüşmeleri Başladı

TBMM’de Türkiye’nin yönetim şeklinde ve daha farklı yasalarda değişiklik yapılabilmesi için görüşmeler başladı. Ak Parti’nin (AKP) teklif ettiği anayasa görüşmeleri devam ediyor.

Ak Parti milletvekillerinin önvülüğünde TBMM’ye sunulan anayasa paketi hakkında görüşmeler bugün başladı. Görüşmelere Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) kanadından sert tepkiler gelse de Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) kanadından ise sıcak bakıldığı görülüyor. Halkların Demokratik Partisi (HDP) ise anayasa teklifine bakış açısı yönünden CHP ile aynı safta yer alıyor. Görüşmeler başlamadan önce CHP’den ilk tepki gecikmeyerek, teklifi sunan TBMM Başkanı’na CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, iade çekmesi için istekte bulundu.
Altay oturum başlamadan evvel Türk milletinin kendilerine verdiğini yetkiyi dile getirerek, söz konusu teklif iadesi hakkında aksi durumun söz konusu olması durumunda, TBMM içtüzüğüne başvuracakları mesajını verdi.

İadeye yetkileri yok

Anayasa çalışmalarına başlarken TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, yeni anayasa teklifini iade etmekle ilgili hiçbir yetkilerinin olmadığını söyledi. Anayasa teklifine ilişkin başlamadan evvel çıkan tartışmalara, TBMM Başkanı yeni bir boyut kazandırarak, teklifin komisyonda görüşüldükten sonra rapora bağlanıp önlerine geldiğini söyledi. Ardından vekillere, anayasanın her maddesi için aykırılık önergesi verme yetkilerinin olduğunu hatırlatarak, kabul etmemenin ise Genel Kurulun himayesinde olduğunu savundu. Teklifin görüşülmesi gerektiğini de ekleyerek, karşı çıkmakta ısrar edilmeye devam edilmesi durumunda usul tartışması açacağını söyledi. Ardından TBMM Başkanı usul tartışması açtı.

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN