Altına Yatırım Artıyor

Türkiye’ye yapılan altın ithalatının yükseldiği tespit edildi. Altın ithalatının artışı önceki ay ve bir yıl önceki aynı aya göre kıyaslanınca %688 arttığı tespit edildi. Bu verilere göre altının ton seviyesinin de yükseldiği görülürken 36,7 ton artış gözlemlendi.

Reuters’in haberine göre Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın vatandaşlara seslendiği konuşmasından sonra dövizlere yapılan yatırımların geri çekilmesi, altınlarında bozdurulması gerektiğini söylemiş bu konuşmalarından sonra ise Aralık ayında dövizlerin bozdurulduğu büyük oranda görülmüş ancak altını olanların bozdurmadığı yapılan araştırmalarda yer almıştı. Aralık ayı verilerine göre böyle bir durumdan sonra altına olan talebin daha da arttığı  gözlemlendi. Geçtiğimiz yıllar arasında 2014 yılında altın ithalatının en yüksek rekor olan 47,1’e ulaştığı biliniyor. Borsadaki Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası verilerine göre, ülkenin altın ithalatı 2016 yılında bir önceki yıla göre yüzde 118 artışla 106.19 tona ulaştı. Genel olarak artış gösteren bu rakamlar ülkenin altına olan ihtiyacın devam ettiğini gösteriyor. Ülkede yaşanan ekonomik problemler, Türkiye’nin içerde ve dışarda uğraştığı sorunlar nedeniyle yurttaşların arsa, tarla, ev gibi mülkiyetler almak yerine altın piyasasına yöneldikleri tespit edildi.

Aralık 2015’te Türkiye 4.65 ton altın ithal etti. 2015 yılında Türkiye’nin altın ithalatı bir önceki yıla göre yüzde 63 azalarak 48,7 tona geriledi ve bu nedenle ABD doları karşısında güçlenerek dolar talebi hızla düştü. Borsa, 1995 yılından bu yana altın ithalat verileri yayınlamaktadır.

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN