Alman Televizyonundan Gençlik ve Spor Bakanlığına Dava

Alman Deutsche Welle (DW) televizyonu, 5 Eylül’de Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ile yapılan görüntülü söyleşiye bakanlık görevlileri tarafından el konulmasını mahkemeye taşımaya karar verdi.

Konuya dair kanaldan yapılan açıklamada, söz konusu söyleşiye ait video materyallerinin geri verilmesi talebiyle davanın Ankara’da Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açıldığı belirtildi.

Açıklamada, süreç ve gelişmeler şöyle aktarıldı:

“DW’de yayınlanan Conflict Zone adlı programın moderatörü Michel Friedman’ın 5 Eylül 2016 tarihinde Ankara’da gerçekleştirdiği TV söyleşisinin çekiminden sonra video materyallerine Türkiye Gençlik ve Spor Bakanı superbetin güncel giriş
Akif Çağatay Kılıç’ın talimatıyla el konulmuştu.

“Türkiye Gençlik ve Spor Bakanlığı, DW’nin olaydan bir gün sonra öğlene kadar tanıdığı sürede kayıtların geri verilmesi talebini yerine getirmedi. Daha sonra DW’nin avukatları tarafından tanınan ikinci süre de Türk tarafınca dikkate alınmadı. DW şimdi de materyallerin geri verilmesi talebiyle Ankara’daki Asliye Hukuk Mahkemesi’nde dava açmıştır.”

Türk makamlarının tutumunu kınayan DW Genel Müdürü Peter Limbourg, konuyla ilgili açıklamasında “Bu olay, hukuk devleti ilkesi ve demokrasi ile bağdaşmamaktadır. Türk tarafının video materyalimizi derhal geri vermesini talep ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.

DW Yayın Konseyi Başkanı Piskopos Karl Jüsten de, “Biz sınırsız basın özgürlüğünden yanayız. Deutsche Welle’nin Türk bir bakanla yaptığı söyleşinin geri verilmesi için dava açmak zorunda kalması çok endişe verici bir durumdur” şeklinde konuştu.

superbetin yeni giriş

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN