Akıllı Telefonlar Gözleri Bozuyor

Genci yaşlısı herkesin elinde birer akıllı telefon neredeyse olduğu şu zamanda, televizyonu ne kadar uzakta izlememiz gerektiğini vurgulayan uzmanlar artık telefonu ne kadar uzakta tutmamız gerektiğinden bahsediyor.

Akıllı telefonların günümüzde ortalama 5 yaşından itibaren tercih edildiği yapılan araştırmalar arasında yer alıyor. Aynı zamanda araştırmalar en fazla kaç yaşında olan insanın kullandığını da açıkladı. 90 yaşındaki bir vatandaşın kullandığınıda tespit eden araştırmacılar, telefonu kullanan bireylerin mesajlaşırken, oynarken, görüntülü konuşurken ve sosyal medya uygulamalarında gezinti yaparken telefonu gözleri kısa sürede bozacak şekilde yakından tuttuklarını gözlemlediler. Üniversite mezunu bireylerden oluşan araştırma gurubunun yaptığı çalışmada bin 500 kişi kullanılarak araştırma neticeye ulaştı.

Yapılan araştırmada yaş grupları sınıflandırılarak çeşitli isimlerle birbirine yakın yaşlarda bireyler aynı grupta yer aldı. Araştırmacılar her birey üzerinde yaptıkları detaylı araştırmada,  bireylerinde mobil cihazı yakın mesafede tutmaktan şikayetçi olduklarını dile getirdi.

Uzmanlar bu çalışmayla bireylerin alışageldiğimiz akıllı mobil cihazlarının yakın mesafede kullanıldığını ortaya koyarak çeşitli göz bozukluklarına sebep olabileceğini konu aldı.

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN