Aft nedir? Tedavisi nasıl olur?

Aft ağızın iç kısmın da genellikle yanak ve dudak mukozasında, dil üzerinde, yumuşak damakta, farenkste, dişeti üzerinde görülen solgun sarı-kırmızı hale ile çevrili oldukça ağrılı ülserleşmiş lezyon yapılarıdır.

Toplumun en az %18-20 si az ya da çok aft sorunu ile karşı karşıya kalmaktadır. Kadınlardalarda daha sıklıkla görülür. Gülmeyi, konuşmayı,yemek yemeyi çiğnemeyi güçleştirir. Tedaviye rağmen 1-2 hafta sürebilir.Bazen biri iyileşirken biri yeniden tekrarlayabilir. Aft genellikle tek olarak seyretse de aynı anda birkaç bölgede birden görülebilmektedir.

Aftın oluşumunu hızlandırıcı ve seyrini kötüleştirici birçok faktör saptanmasına karşın oluş nedeni tam olarak belirlenememiştir. Nedeni bakteri ya da bir virüs olmadığı için lokal yayılımı ya da bir başkasına bulaşması mümkün değildir. Bulaşıcı bir rahatsızlık değildir ancak yaşam kalitesini düşürür. Ağız sağlığı için dikkat edilmesi gerekir.

Aft oluşumunda hangi nedenler yer alır?

Stres

Yaşantımız da migren, yüksek tansiyon ve gastrit gibi birçok hastalığın nedenleri arasında kabul edilen stres aft oluşmasının en önemli nedenlerindendir.

Yiyecekler

Turunçgiller, sirke, turşu, patates cipsi, tuzlu ve baharatlı çerezler gibi ağız mukozasını tahriş edebilen yiyecekler aft oluşumunu hızlandırabilen önemli faktörler arasında sayılabilir. Bunların yanı sıra bazı bünyeler için alerjik olabilen kara buğday, çavdar, arpa, çikolata, fındık, kabuklu deniz hayvanları, incir, peynir gibi yiyeceklerde aft oluşumunu hızlandırırlar.

Travma

Yanlışlıkla yanak dil dudak ısırma, sert yiyeceklerin tahrişi ve yumuşak olmayan diş fırçalama işlemleri ve iyi adapte olmayan protezlerin neden olduğu vuruklar aft için uygun zeminin oluşmasına yardımcı olurlar.

Diş Macunu

Diş macunlarının temizleme özelliğini artırmak için köpük yapıcı olarak yapılarına katılan bazı maddeler mukoza hücrelerinin yıkımını artıran tahriş edicilerdir.

Aft Tedavisi

Aft oluşumunu etkileyen faktörleri söyledikten sonra gelelim tedavi yöntemlerine;

Ağızda oluşan aftlar herhangi bir tedavi uygulanmasa da genellikle 10-12 gün içinde kendiliğinden iyileşmektedir. Aft sorunu ile karşı karşıya olanların aşağıda verdiğimiz işlemlerden bazılarını uygulamaları tedavi süresini kısaltabilir.

Sıcak, asidik ve tahriş edici gıdalardan uzak durulmalıdır.

Yemeklerden önce aft bölgesine ağız için hazırlanmış anestezik kremler uygulanabilir. Aksi halde aft size epey acı verecektir yemek esnasın’da.

Yine aftın başlangıç safhasında bölgeye bir topikal steroid uygulanması ya da steroidli bir gargara ile ağıza gargara yapmak aftın fazla büyümesini engelleyebilir ve ağrıyı hafifletir.

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN