ABD Ekonomisi Yoğun Bir Hafta Geçirecek

Geçtiğimiz hafta içi tarım dışı istihdam verileri yayınlayan ABD, piyasaları canlandıracak 2 önemli veri daha yayınlayacak. Birincisi borçlanma maliyeleri ile ilgili olup ikincisi ise perakende satış verisi olacak.

Birçok yetkilinin açıklama yapacağının yer aldığı habere göre, Janet Yellen isimli FED Başkanı’nın konuşma yapacağı bazı verileri paylaşacağı yer aldı. Donald Trump’ın Başkanlık koltuğuna geçmeden önce ekonomiyle ilgili toplantı düzenleyeceği kaydedildi. ABD’deki gelir politikalarından dolayı ülkemizdekinden farklı olarak bu hafta 4. Çeyrek olan yeni gelir sezonu başlıyor. ABD’de yaşanan gelişmeler arasından en önemlisi Ticaret Bakanlığı’nın geçtiğimiz Aralık ayına ilişkin perakende satış verilerini haftaiçinin son günü Cuma paylaşacak. Beklentilerin önceki aya göre yüksek olması tahmin ediliyor. Verilere göre %0,7 olması tahminler arasında yer alıyor.

FED yetkililerinin de konuşma yapacağı yeni bir haftaya başlıyoruz. Bu hafta ekonomiyle ilgili önemli gelişmelerin yaşanacağı kaydediliyor. Yılın ikinci haftasını yaşayacağımız günlerde ABD’de yaşanacak gelişmeler 2017 yılının ilk gelişmeleri olacak. FED yetkilisi faiz artışlarına ilişkin açıklama yapacak. Pazartesi ve Perşembe günü konuşmacılar yerini alacak.

Önümüzdeki Çarşamba günü Amerika Birleşik Devletleri’nin yeni Başkanı Donald Trump, ilk açıklamasını yapacak. Açıklama yaparken ABD’nin alt yapısına ilişkin ve ekonomisine ilişkin konuşması bekleniyor. Trump’ın konuşmasına yer vereceği bir diğer konuda başkanlık koltuğuna ne zaman geçeceğine ilişkin bilgi paylaşması olacak.

ABD’nin 4. Çeyrek gelirlerinde artış olduğu tahmin edilen veriler Cuma günü kamuoyuyla paylaşılacak. Buna göre analistlerin tahminleri kıyaslanarak, piyasa da olumlu yada olumsuz bir etki olması bekleniyor.

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN