Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. BERGAMA ESKİ ŞEHİR PARALARI VE DAHA FAZLASI TARİHİN ADRESİNDE

BERGAMA ESKİ ŞEHİR PARALARI VE DAHA FAZLASI TARİHİN ADRESİNDE

admin admin -
8 0

BERGAMADA MUHTAR ŞEHİR SİKKELERİ NEDİR? ŞEKLİ NASILDIR? NİÇİN BASILMIŞTIR?

Muhtar şehir Sikkeleri, mahallî ihtiyaçları ve bayram masraflarını karşılamak için çıkarılmış olup bakırdandır. Bunların M. Ö. III. yüz yılda çıkarılanlarında Athena başı vardır.

M.Ö. 5. yüz yıl şehir bakır para darbında, tip ve artış bakımından bir çoğalma vardır. Bunlara sonradan çok az miktarda küçük gümüş para da katılmıştır.

Bununla beraber, şehir sikkeleri ihtiyaca kâfi gel­mediğinden bu sırada çok sayıda krallık bakır sikkeleri de çıkarılmıştır.

Bu sikkelerin bilhassa ikinci yüz yıl ortasında çıka­rılanları oldukça bozuk bir şekildedir. Bu durum, Krallık sonuna kadar devam etmiştir.

Bergama sikkelerinde mevkiini muhafaza eden Athena’nın, çelenkli başı ve arkasında baykuş bulunan bir gu­rup bakır sikke sayesinde, bu sikkelerin tarihini belli etmek mümkün olmuştur.

Bu paranın M. O. 183 tarihinde Nikephoria’nın yeni­den törenine başlanması üzerine, bayramlardaki alış verişi sağlamak için basılan bayram parası olduğu anlaşılmak­tadır.

Kral bakır sikkelerinin zamanını tayin etmede, bil­hassa Tetradrahmi’lerin arka yüzündeki Athena’nın saçları önemlidir, ilk dört kral zamanında, uzun dalgalı ve omuzları üzerine gevşek bir şekilde düşen saçla göste­rilmiştir. Yassı ve büyük madeni guruplarda ise düz ve dik kıvrılmış bir saç halkası bulunur.

00281q00

Krallık devrinde, kral ile halkın muhtar para darbı tam anlayışla devam etmiştir. Bu imtiyazın, krallık idare­sinin sonuna kadar baki kaldığı anlaşılmaktadır.

Bu sikkelerin, M. O. 133’deki Roma himayesine ge­çişinden sonra tedavülden kaldırılıp kaldırılmadığı belli olmamaktadır. Ancak, Roma idaresinin halkın elindeki ananevi imtiyazı birden kaldıran bir karara varacağını kabul etmek güçtür. Bunun, Bergama’yı işgal eden Mithradates VI (1) savaşlarının sonuna kadar devam ettiği kabul olunabilir.

Yalnız, bu kadar uzun zaman içinde eldeki paranın kâfi gelemeyeceği hesap edilirse, araya Roma paralarının da katıldığını tahmin etmek güç olmaz.

 

Mithradates VI : Mithradates VI da İskender sikkelerini model tutarak altın stater basmıştır. Bunlarda hilal ve yıldız vardır.

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir