Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. MAKARNA GRATEN NASIL YAPILIR MALZEMESİ NELERDİR?

MAKARNA GRATEN NASIL YAPILIR MALZEMESİ NELERDİR?

admin admin -
10 0

Makarna Graten malzemesi nelerdir?

Yarım kilo ince makarna; 1 kahve fincanı un; 2 yemek ka­şığı yağ; 1 soğan; 2,5 bardak süt; 1 bardak rendelenmiş gravyer, ya da kaşar peyniri; biraz tuz, biber.

makarna graten (2)

Makarna Graten nasıl yapılır?

Büyükçe bir tencereye bol su (10-12 bardak), biraz tuz ko­yup kaynatın. Su kaynayınca istenilen uzunlukta bölünmüş makarnaları içine atın. Makarna­lar yumuşayıncaya kadar, 15-20 dakika, haşlayın. Sonra delikli süzgece boşaltıp suyunu süzün, hemen bol soğuk suyla yıkayıp, sularının iyice süzülmesi için bırakın.

makarna graten (3)

Ayrı bir kaba, yağı, çok ince doğranmış soğanı koyun. Soğan­lar hafif ölünceye kadar kavu­run. Sonra buna unu da katın. 2-3 dakika daha kavurduktan sonra azar azar, boyuna karıştı­rarak sıcak sütü de koyun. Kara­biberi, tuzu da kattıktan sonra hızlı hızlı döverek hepsini birbiriyle iyice karıştırın. Bu karışım düğün çorbası kıvamında bir ko­yuluğa gelince ateşten indirin. Rendelenmiş peyniri katın. Suyu süzülen makarnaları içinde 1 ka­şık erimiş kızgın tereyağı bulu­nan tencereye koyun. Bir kere karıştırdıktan sonra buna sıcak salçanın dörtte üçünü de katın. Yeniden karıştırıp, içi yağlanmış kenarlı tepsiye boşaltın. Üstüne kalan salçayı yayarak dökün, rendelenmiş kaşar peynirini de serpin. Tepsiyi orta harlı firma sürün. Makarnanın üstündeki peynir pembe bir renk alıncaya kadar 15 dakika fırınlayıp sıcak sıcak sofraya getirin.

makarna graten (1)

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir