Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. TÜTÜNÜN NE DERECE SAĞLIĞA ZARARI VARDIR? TÜTÜNÜN SAĞLIĞA ZARARLARI

TÜTÜNÜN NE DERECE SAĞLIĞA ZARARI VARDIR? TÜTÜNÜN SAĞLIĞA ZARARLARI

admin admin -
17 0

Sağlık Bakımından Tütün

hayatpedi tütün

Tütünde bulunan nikotin yakıcı, keskin kokulu, önce renksiz, havada esmerleşen pek zehirli bir sıvıdır. Yapraklardaki nikotin %1’den %8’e kadar değişir. Türk tütünlerinde ço­ğunlukla %l,3 – %l,5 kadar nikotin vardır. Bu miktar Virginia tütünle­rinde %2 kadardır.

Nikotinin ne şiddetli bir zehir ol­duğu birçok denemelerle gösteril­miştir.

Bir köpeğin diline iki damla ko­nulsun, hayvan kalp ve sinir siste­mi felciyle birkaç dakika içinde ölür. Kaza ile fazla tütün yutmakla, bağır­sak kurtlarına karşı yapılan lavman­larla zehirlenmeler olabilir. Bu ze­hirlenmelerde boğaz yanması, mi­de ağrısı, fazla tükürük, bulantı ve kusmalar, nefes darlığı, baygınlık ve halsizlik duyulur. Çarpıntı, baş dönmesi, baş ağrıları artar, titreşim­li sarsıntılar olur. Komaya giren hasta pek kurtulmaz. Kusturma, mi­de yıkamaları, kuvvetli çay, vücu­dun ısıtılması gibi tedbirler başarı­lı olursa hasta kurtulabilir. Bu bir­den zehirlenmeler kronik zehirlen­melere göre azdır.

Kronik zehirlenmeler çok sigara içenlerde, enfiye çekenlerde, tütün çiğneyenlerde, bir de tütün işçisin­de olabilir. Bunlar yalnız nikotinden ileri gelmez, tütünün yanmasından ortaya çıkan piriditi, krezol, karbon oksidi gibi cisimler de zehirlidir.

Tütün tiryakiliği morfinomanlık gibidir. Şiddetli ihtiyaç hissi doğu­rur. Tütünü kesilen bir kimse bir sü­re düşünmede, çalışmada zorluk çe­ker, baş ağrısından şikâyet eder. Pek sinirli, alıngan olur.

NOT: https://www.facebook.com/hayatpedi sayfamızı beğenin ve son makalelerimizden haberdar olun.

Bilgiyi kendinize hizmeti bize bırakın…

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir