Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. TÜTÜN VE NİKOTİNİN BEYNE ETKİSİ NASILDIR?

TÜTÜN VE NİKOTİNİN BEYNE ETKİSİ NASILDIR?

admin admin -
6 0

Tütünün ve ardından nikotinin beyne neden olan etkisi

images (23)

Duman içeri çekilirse nikotinin vücuda giren miktarları dumanın derinlere çekilip çekilme­mesine göre de incelenmiştir. Bu in­celemelerde, içinde toplam olarak 25 santigram nikotin bulunan herhangi bir cins tütünün dumanında

4 santigram nikotin bulunmuştur. Bu duman derin çekmeyle akciğer­lerin derinlerine kadar girerse, ni­kotinin tamamına yakın kısmı, ya­ni 3,5 santigramı girer. Duman bo­ğaza varmadan, içeri çekmeden atı­lırsa nikotinin beşte biri, en çok 1 santigramı kana girer. Vücuda gir­miş olan nikotinin atılması pek ya­vaştır. Bu, 8 saat kadar sürer.

Yukarıda saydığımız cisimlerin büyük bir kısmı beynin önemli, yü­ce merkezlerine etki yapar. Bunun baş ağrısı, baş dönmesi, sarhoşluk gibi sonuçları çeşitli deneylerle ispat edilmiştir. Mesela kediye deri altı­na biraz nikotin enjeksiyonu yapılır­sa hayvan odanın her yanına koşma­ya başlar, bir nevi delilik gösterir. Bu deneme her defasında benzeri so­nuçlar doğurmuştur. Anesteziyle uyuşturulduktan sonra soğuğa bıra­kılan köpeğin titremesini nikotin artırır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir