Hayat Pedi – Hayatpedi.com

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Yaşam
 4. »
 5. İYİ TÜTÜNÜ NASIL ANLARIZ? İYİ TÜTÜNÜN BAŞLICA ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

İYİ TÜTÜNÜ NASIL ANLARIZ? İYİ TÜTÜNÜN BAŞLICA ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

admin admin -
48 0

İyi Tütünün Özellikleri

images (29)

Tütüncüler tütünlerde çeşitli ba­kımlardan birçok özellikler ararlar. Bunların başlıcalarını şöyle özetleyebiliriz:

 • Yapraklar — ‘’El’’ denir. En iyi yapraklar fidanın üst kısmında olanlardır. İyi cins tütün harmanın­da bu yapraklar kullanılır. İnce, az damarlıdır.
 • Renk — Tohumun, iklimin et­kisine göre değişir. Tütün yaprakla­rı kuruduktan sonra açık sarımtı­rak, açık kızılkahve, koyu kızilk&h- ve olurlar. En iyisi açık sarı olandır. Türk tütünleri daha çok açık sarı olur. Kimyasal usullerle yıkanıp rengi açılan yapraklar içimlerinden, kokularından anlaşılır.
 • İçim — Tütünü içerken, duma­nın ağız, boğaz ve burunda, tatlı, tok, yavaş, sert, buruk, güzel koku gibi, birtakım özellikleri ortaya çı­kar. Bunlar zevke göre değişirse de hoş kokulu, çok sert olmıyan içimi rahat tütünler en üstün tutulur. Türk tütünlerinde bu üstünlük bol bol vardır.
 • Kuvvet — Bunu daha çok eki­cilerle alıcılar anlar. Tütün yaprak­lan ne kadar dayanıklı, esnek, bu­na karşılık ince olursa o kadar iyi sayılır.
 • Yanma — İyi cins tütün güzel yanar. Yaprakta potas, sitrik asit, amonyak çok, nikotin az olursa o tütünün yanışı daha kolay olur. İyi yanan tütünün yaprakları kıvırcık, rengi açıktır.
 • Nikotin Durumu — Nikotini az olan tütün aranılan bir maldır. Çok nikotinli tütünler acı olur, iyi de yan­maz. Nikotini az tütünler sağlık ba­kımından da daha az zararlıdır. Türk tütünleri bu bakımdan da üs­tün durumdadır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir