Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. TÜTÜN DÜNYAYA NASIL YAYILDI? TÜTÜNÜN TARİHÇESİ NASILDIR?

TÜTÜN DÜNYAYA NASIL YAYILDI? TÜTÜNÜN TARİHÇESİ NASILDIR?

admin admin -
6 0

Tütün Nasıl Yayıldı?

Tütünün anayurdu Amerika’dır. Amerika yerlilerinin kullandığı tü­tünü İspanyollar ilk önce görüp XVI. Yüzyıl başlarında Avrupa’ya getirmişler, ‘’Her derde deva bir ilâç’’ olarak tanıtmışlardır. Tütünün Avrupa’da keyif verici bir madde olarak kullanılması Jean Nicot adın­da bir Fransızın öncülüğü ile olmuş­sa da, daha önce 1520’de Fransisco Fernandez adında bir İspanyol’u da unutmamak gerekir. Fernandez, Cadiz’de çubukla tütün içerken papaz­lar görmüş, büyü yaptığı sanılarak mahkemeye verilmiş, güç bela ölüm­den kurtularak 50 altın ödemeye mahkûm edilmişti.

images (24)

1560’da Fransa’nın Portekiz elçisi Jean Nicot, İspanyol, Portekiz gemicilerinden öğrendiği bu keyif verici bitkiyi Fransa sarayına getirmiş, tü­tün içmek, enfiye çekmek o tarihten sonra Avrupa’da hızla yayılmıştır.

Ondan önce tütün, ilâç olarak kul­lanılmış, yaralara ekilmiş, eczacılar tütünü bazı ilâçlara katmışlardır. Tütünün keyif verici maddesine, da­ha doğrusu, zehirine de, bunu ilk ta­nıtan Jean Nicot’un adından dola­yı nicotine (nikotin) denilmiştir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir