Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. İç Anadolu’da 1 Mayıs Kutlamaları Yapıldı

İç Anadolu’da 1 Mayıs Kutlamaları Yapıldı

admin admin -
18 0

Sabah erken saatlerinden itibaren bütün “saldırı tehditlerine” karşı alanlara çıkan Ankaralı emekçiler miting alanında hükümete yönelik tepkilerini dile getirirken, aynı zamanda “emek için” barış talebinde bulundu. Renkli görüntülerin ortaya çıktığı, işçilerin halaylarla bayramı kutladığı eylemde en dikkat çeken kortej ise 10 Ekim Derneği’nin oluşturduğu kortej oldu. Siyah balonlarla katliamın lanetlendiği ve katliamda hayatını kaybedenlerin fotoğraflarının taşındığı eylemde, barış, demokrasi ve özgürlük mücadelesinde hayatını kaybeden emekçiler için saygı duruşu yapıldı. Saygı duruşu sırasında 1 Mayıs marşı okundu.

İşçiler Türk-İş’i protesto etti

Türk-İş adına ayrı açıklama yapan Türk-İş Ankara Temsilcisi Halil İbrahim Alpoğlu emek, demokrasi, barış ve dayanışma için alanlarda olduklarını belirterek, “Emekçilerin taleplerine saldırıyorlar. Dünyanın neresinde emekçinin emeğine bir saldırı varsa, buna karşı topyekun bir mücadele etmeliyiz” dedi. Alpoğlu’nun açıklaması sırasında DİSK’e bağlı Birleşik Metal İş Sendikası üyeleri tarafından protesto edildi. İşçiler, “Satılmış Türk Metal-İş” sloganı atarak Alpoğlu’nu yuhaladı.

3 dilde ortak metin

Ardında DİSK, KESK, TTB ve TMMOB ve katılımcı kurumlar adına Türkçe, Kürtçe ve Arapça hazırlanan ortak metin okundu. Ortak metni okuyan DİSK Genel-İş Sendikası Mali İşler Başkanı Çetin Çalışkan, Denizleri, İbrahimleri ve faşizme hayır diyen Musa Anter ile Uğur Mumcu’yu anarak sözlerine başladı. Çalışkan, 1 Mayıs’ın önemine dikkat çekerek, “Bugün küresel sermayenin kâr hırsına itiraz günüdür. Buna karşı işçiler, emekçiler alanlarda toplandı. Güvencesiz, taşeron ve kiralık adı altında yaratılmak istenen kölelik düzenini kabul etmiyoruz” dedi.

Emek alanına işçiler üzerine karabasan çöküyor

Yaşanan katliamlara dikkat çeken Çalışkan, Türkiye’de darbeciler, işkenceciler ile Roboski’nin Maraş’ın ve Sivas’ın sorumluları yargılanmadan hiçbir sorunun çözülemeyeceğini belirterek, “AKP sistemle uzlaşarak emekçilerin üzerine bir karabasan gibi çöktü. En ufak bir açıklama yapan işçiler ve kamu çalışanları ya işten atılıyor, ya da sürgün ediliyor. Kıdem tazminatlarımız hiç edilmeye çalışılıyor. Grev hakkı ortadan kaldırılıyor. Kamu çalışanlarının iş güvencesi ortadan kaldırılıyor. İktidar örtülü emekçilerden korkuyor. Sendikaları kendisi için büyük bir sorun olarak görüyor. Örgütlü emekçi diz çökmez. İktidar bu yüzden örgütlü işçi istemez” şeklinde konuştu.

Sokağa çıkma yasağı eleştirileri

Soma ve Ermek üzerinde yaşanan işçi katliamlarına işaret eden Çalışkan, “Kadınlar eve kapatılıp ucuz iş gücü olarak çalıştırılmak isteniyor. Kayıt dışı işçilik gün be gün artıyor. Esnaf kepenk kapatıyor. Güneydoğu’da çocuklar okula babaları ise işe gidemiyor. İşe gitmeye çalışan kişiler ise evlerinin kapısında katlediliyor. Buna da ileri demokrasi diyorlar. ” ifadelerini kullandı.

İktidarın işçi katliamlarını “fıtrat ve kader” olarak gördüğünü vurgulayan Çalışkan, “İşverenler kâr hırsıyla işçileri ölüme gönderiyor. Bunları yazan gazeteciler tutuklanıyor. Havasına suyuna sahip çıkanlar, ‘terörist’ olarak görülüyor. Çocuklara yönelik cinsel istismar bunların rengini ortaya koyuyor” şeklinde konuştu. Çalışkan, emekçilerin katılımı olmadan, Kürt sorunu çözülmeden demokrasinin olmayacağını da belirtti.

Konuşmalardan sonra Grup Günyüzü sahneye çıkarken, katılımcılar halaylar çekti. Kutlamanın sona ermesinin ardından grup alanda temizlik yaptı.

ÇORUM

Çorum’da da DİSK ve KESK tarafından düzenlenen 1 Mayıs mitingine bin 500’e yakın işçi ve emekçi ve siyasi parti temsilcisi katıldı. Pirbaba Parkı’nda toplanan emekçiler, sloganlarla, marşlarla mitingin yapılacağı Saat Kulesi’ne doğru yürüdü.

1 Mayıs mitinginde KESK’e bağlı Eğitim Sen kitleselliğiyle dikkat çekerken, KESK ve DİSK’e bağlı sendikalar, Çağdaş Avukatlar Derneği, HDP, Emek Partisi, Emek Gençliği, Halkevleri ve Birleşik Haziran Hareketi üyeleri de eylemde yer aldı. Özellikle inşaat işçileri, elektrik işçileri ve büro işçilerinin çeşitli sendika ve partilerle birlikte yürüdükleri görüldü. AKP hükümetinin neoliberal politikalarına karşı tepkilerin dile getirildiği mitingde inşaat işçileri ve tekstil işçileri, EMEP ile birlikte yürüyerek, çalışma koşullarının ağırlığına dikkat çeken sloganlar attı.

SİVAS

Sivas’ta da sendikalar ve sivil toplum örgütleri Mevlana Caddesi’nde 1 Mayıs’ı kutladı. Yüzlerce kişinin katıldığı eylemde hükümetin emek alanına ilişkin politikaları protesto edilerek, yürütülen savaştan en fazla işçi ve emekçilerin zarar gördüğü dile getirildi. Eylemde savaşın sona ermesi çağrısı yapıldı. (diha)

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir