Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Kadın Cinayetlerinin Temeline İlişkin Basın Açıklaması

Kadın Cinayetlerinin Temeline İlişkin Basın Açıklaması

admin admin -
51 0

Kadına yönelik şiddetin ve cinayetin en çok yaşandığı kentlerin başında gelen İzmir’de son 2 ay da 7 kadın erkekler tarafından katledildi. Avukat Perihan Kayadelen, yargı sisteminin “tahrik indirimi” katilleri cesaretlendirdiğine dikkat çeken, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Temsilcisi Sanem Deniz Kural da, cinayetlerin devlet politikasından beslendiğini dile getirdi. (İMCTV)

Dünyada kadın cinayeti sıralamasında ilk sıralarda yer alan Türkiye’de AKP iktidarıyla birlikte kadına yönelik şiddet binde 400 oranında artış yaşandı. Kadın cinayetlerin en çok yaşandığı illerin başında İzmir geliyor. Kentte son 2 ayda 7 kadın erkekler tarafından katledildi. Cinayetlerin çoğu kadının eşi veya boşandığı eş tarafından işleniyor. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu İl Temsilcisi Sanem Deniz Kural ve kadın cinayetlerinin takipçisi olan Avukat Perihan Kayadelen, cinayetlerdeki artışın nedenlerini değerlendirdi.

‘Ülkede büyük bir Cins kıyımı var’

Avukat Perihan Kayadelen, ülkede büyük bir “Cins” kıyımın olduğunun altını çizdi. Katledilen kadınların tamamı kendi yaşamları hakkında karar verdikleri için öldürüldüğünü vurgulayan Kayadelen, “İzmir’de son 2 aydır kadına yönelik şiddet ve katletmede ciddi bir artış var. Bu durum sanki kolektif bir bilinç var. Kadın katillerine mahkemelerin indirim kararları cinayetleri artıyor” diye konuştu.

‘Türk yargısı tamamen eril’

Cinayetlerin önünde geçmenin yollarından bir tanesi de kadına yönelik cinayetlerde indirimin ortadan kaldırılması olduğunu ifade eden Kayadelen, iyi hal indirimler ilgili yasa tasarısı olduğunu ve kadın cinayeti kavramının TCK’nın 82’nci maddesine girmesi gerektiğini belirtti. Kadına cinayetinde tahrik indiriminde yargının çok eril kararlar verdiğini de dile getiren Kayadelen, “Türk yargısı tamamen eril bir yapıya sahip. Gece dışarı çıkma gibi birçok şey indirim sebebi olabiliyor. Haksız tahrik indirimi kadın cinayetlerine uygulanmamalıdır. Tahrik indirimi katiller tarafından bir yöntem haline getirilmiş” dedi.

‘Erkekler yargıya güveniyor’

Hakimlerin “iyi hal” indirimin uygulamak zorunda olmadığını ve kanunda böyle bir kavramın olmadığını da hatırlatan Kayadelen, fakat bu durumun rutin bir hale geldiğini ve Yargıtay tarafından iyi hal indirimi uygulanmadığında ‘niye uygulamadın’ diye karar verildiğini söyledi. Kadının erkek tarafından öldürmeden önce özellikle sosyal medya da “Ben seni öldürürüm senin hayatın gider ama ben 3-5 yıl yatar çıkarım” yönünde paylaşımlarına bulunduğunu belirtti. Erkeklerin aynı zamanda yargıya güvendiğini de sözlerine ekleyen Kayadelen, bu durumun kadın cinayetlerine zemin hazırladığına işaret etti.

‘Cinayetler devlet politikalarından besleniyor’

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu İl Temsilcisi Sanem Deniz Kural da, Türkiye’de geçen yıla oranla yılın ilk 4 ayında kadına yönelik şiddette bir artışın yaşandığını kaydederek, “Bu bize şunu gösteriyor; Toplumsal şiddette bir artış var. Devletin yetkililerin söylediği söylemler kadına yönelik şiddette çok etki ediyor. Cinsel istismar yapanlara devlet yetkililerin sahiplenmesi, bu olayların yaşanmasına faillerin önünü açıyor” diye konuştu.
Kadına cinayetlerinin artmasını sebebi devlet politikasından beslendiğini dile getiren Kural, buna karşı mücadele edeceklerini vurguladı.

Kentte son 2 ayda yaşanan kadın cinayetlerinde zanlıların tamamı ya eş ya da eski eşi olduğu görülüyor:

*7 Mart’ta Konak Küçükada Mahallesi yaşayan 58 yaşındaki Gülistan Ç. isimli kadın, eşi tarafından katledildi.

* 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Buca ilçesinde yaşayan 47 yaşındaki Nermin Akçay’ı 62 yaşındaki A.İ. adlı bir erkek tarafından katledildi.

*15 Mart’ta Karabağlar’da 20 yaşındaki U.Ç. isimli erkek, 17 yaşındaki Sueda Üçoğlu’nu katletti.

*9 Nisan’da Gaziemir ilçesinde M.Ç. isimli erkek, boşanmak istediği eşi İlkay Altmışkara’yı katletti.

*11 Nisan’da Buca ilçesinde Hülya P., evinde ölü halde bulundu. Olayla ilgili şüpheli olarak gözaltına alınan Hülya P.’nin eşi Ahmet P. çıkarıldığı mahkemede adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

* 18 Nisan’da Çiğli İlçesi’nde 55 yaşındaki Emine Uysal’ı oğluyla birlikte cezaevinden kaçan M.Y. isimli erkek tarafından katledildi.

* 26 Nisan’da Seferihisar ilçesinde, iki çocuk annesi 23 yaşındaki Simge Alay, şiddet gördüğü eşine boşanma davası açtığı için katledildi. Alay, cezaevinde izinli çıkan eşi Kadir Alay (46) tarafından öldürüldü.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir