Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Solaryumun Zararlarını Biliyor muydunuz?

Solaryumun Zararlarını Biliyor muydunuz?

admin admin -
23 0

Özellikle kış aylarında kalıcı bronzluk için birçok bayan tarafından tercih edilen solaryum’un faydaları ve zararları konusunda halen geniş kapsamlı araştırmalar ve tartışmalar devam etmektedir.

Bu tartışmaların arasından bizim ana konumuz ise, solaryum’un zararları nelerdir? Dış görünüm olarak güneş ile aynı bronzluğun yakalanmasını sağlayan solaryum, cilt testi yaptırmadan kullananlar için hasarı büyük zararlara sebebiyet vermektedir. Bu hasarlar cilt üzerinde rahatsızlıklara ve en kötüsü de cilt kanserine yol açmaktadır. Uluslar arası Kanser Araştırma Merkezi tarafımdan solaryum’un en büyük zararı olarak cilt kanserine neden olduğu kesinleşmiş bir araştırma sonucudur. Hatta eğer 30 yaşından küçük bir yaş aralığında solaryuma girmeye başladıysanız cilt kanserine yakalanma riskiniz %75 artış göstermektedir.

Dermatologlar ve güzellik uzmanları solaryumun zararlarına karşın, kansere yol açmadığını ya da kadınlara göre görsel ve psikolojik faydalarını öne sürseler de, sonuçlar gösteriyor ki;  seksi ve bronz bir ten’e karşılık olarak geçici süre psikolojik rahatlama ve özgüven sonrasında maalesef ki kırışık lekeli, soluk bir cilt , ölü hücreler, kalın bir cilt dokusu, cilt üzerinde lezyon ve pullanmalar  ve kanser paketi kapımıza teslim edilmektedir. Sizce hangisi daha gerçekçi ya da hangisi daha çekici? Geçici bir güzellik uğruna, hayatınızın sonuna dek sizinle yaşayacak olan sağlıklı hücrelerinizin işlevlerine son vermeye değer mi? Hele ki, solaryum’un zararları bu denli bilinçli araştırılıyor ve günyüzüne çıkarılıyorken..

Vücudunuza hak etmediği tüm zararlı ışınları depolama konusunda bir kez daha düşünmelisiniz. UVışınlarının ciltlerimiz üzerinde oluşturduğu zararları en az düzeye indirebilmek için, bolbol meyve ve sebze yemeli, yeterli seviyede su tüketmeli ve solaryum cihazından uzak durmalıyız. Tüm bu açıklamalardan sonra lütfen solaryuma girmeden önce bir kez daha düşünelim.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir