Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Boğaz hastalıkları ve tedavisi

Boğaz hastalıkları ve tedavisi

admin admin -
21 0

Solunum sırasında havanın geçti­ği bir boru olan boğaz (larinks) aynı zamanda ses sisteminin de esas or­ganıdır. Boğazın, tıpta larenjit adı verilen iltihapları, ayrıca urları (tü­mörleri) gibi çeşitli hastalıkları var­dır. Başlıcalarını kısaca gözden ge­çirelim:

Nezleli Larenjit

Çoğunlukla üst solunum yollarındaki iltihapların boğaza atlamasiyle meydana gelir. Fazla konuşmanın, bağırıp çağırma­nın, aşırı derecede şarkı söylemenin, alkolün, tütünün, tahriş edici du­manların etkisiyle de larenjit ola­bilir. Belirtüerin başında ses kısık­lığı gelir: Boğazda kuruluk ve yakı­cı bir his vardır. Çok defa ateş de olur.

Nezleli Larenjit Tedavisi

Hasta havadar bir oda­da yatmalı, çok konuşmamalı, siga­ra içmemelidir. Alkollü içkiler yasak edilir. Çay, ıhlamur, salep, nişasta gibi sıcak içkiler faydalıdır. Göğüs, sırt sıcak tutulmalıdır. İlâç olarak sulfamitler, antibiyotikler, aspirin, piramidon verilir. Öksürük için de ilâç almak gerekebilir. Buğu yapıl­ması da faydalıdır.

Süreğen (Müzmin) Larenjit

La­renjit yapan sebeplerin uzun zaman sürmesi boğazdaki ütihabın müz­minleşmesine yol açar. Boğazdaki yanmanın, ses kısıklığının yerleşme­si oldukça can sıkıcıdır.

Süreğen (Müzmin) Larenjit Tedavi

Bağırarak konuşmak, şarkı söylemek önlenmelidir. Sigara, alkol bir süre muhakkak bırakılma­lıdır. Larenjiti müzminleşmiş bir kimse mesleği gereğince tahriş edi­ci gazların, tozların içinde bulunu­yorsa iyi oluncaya kadar bu gibi yerlerden uzaklaşmalı, hatta gere­kirse mesleğini değiştirme çareleri aramlıdır.

Bunların dışında birkaç tane daha boğaz hastalıklarından bahsettik ancak bunları farklı farklı makalelerde irdeledik: Tüberküloz, Boğaz Urları, Frengi, Larinks Ödemi

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir