Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Boğaz kanseri (uru) belirtileri ve tedavisi

Boğaz kanseri (uru) belirtileri ve tedavisi

admin admin -
22 0

 Bu bölgenin selim (iyi tabiatlı) urlarından en çok görülen polipler, papizzonlardır. Ur­ların göstereceği belirtiler çıktıkla­rı yere bağlıdır. Ses şeritlerinin üze­rine doğru büyüyenler kriz şeklinde öksürüklere, ses kısıklığına yol açar. Selim urlar nadiren yutma zorluğu, kanama yapar. Çoğu zaman ameli­yatla, ağız yolundan çıkarılabilir. Mevzii olarak radyum tatbiki de urun tedavisinde kullanılabilir.

Boğazın habis (kötü tabiatlı) ur­ları arasında en önemlisi kanserdir. En çok 40-60 yaş arasındaki erkek­lerde görülür. Kanserin erkenden teşhis edilmesinin çok önemi vardır. İlk belirtisi ses kısıklığıdır. Yaşlı bir kimsede ortaya çıkabilecek böy­le bir belirti dikkatle incelenmelidir. Ayrıca, yutma güçlüğü, kararma sa­yılı belirtiler arasındadır. Urun ta­biatını ayırabilmek için önce ufak bir parça alıp mikroskopta bakmak gerekir. Bu muayene için parça al­maya biyopsi denir.

Yalnız ses şeritleri üzerinde kal­mış bir kanser ses şeridinin çıkarılmasıyla büyük ölçüde iyi edilebilir. İlerlemiş vakalarda daha geniş bir bölgenin temizlenmesi gerekir. Has­tanın durumuna göre ışın tedavisi de yapılır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir