Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Bizmut maddesi ne işe yarar?

Bizmut maddesi ne işe yarar?

admin admin -
21 0

Hekimlikte kullanılan bir madde­dir. Başka maddelerle yapılan bile­şimleri sindirim sistemi hastalıkla­rında, frengide ilâç olarak kullanı­lır. Dıştan pansuman için eskiden kullanılmışsa da bugün bu usul bı­rakılmıştır.

Bizmut dışarıda frengi mikropla­rına tesir etmediği halde, vücut için­de organlardaki bazı albüminlerle birleşerek etkili olmaktadır. Frengi tedavisinde en çok kas içine şırın­ga edilerek kullanılır. İlâcın vücut­tan atılışı kaim barsak, tükürük bez­leri, böbrek yolu ile olur. Fazla alı­nırsa böbrekleri bozabileceği gibi, az da olsa, ilâç verilmeden böbreklerin gözden geçirilmesi uygun olur.

Bazı kimselerde şırıngadan sonra kırgınlık, baş ağrısı, ateş olabilir ki buna bizmut gribi denir. Ayrıca, çok miktarda alınınca, deri üzerinde kır­mızılık, pul pul dökülmeler olursa tedaviyi kesmek gerekir.

Mide ülserinde, gastritte de çeşit­li bizmut tuzları kullanılır. Bizmutlu mide ilâçları midenin iç yüzünü ör­ten mukoza dokusunu koruyucu etki gösterir. Bunlar mukozanın koruyu­cu bir tabaka ile örtülmesini sağlar. En sık kullanılanlar carbonate de bismuth (karbonat dö bizmut) ile sous-nitrate de bismuth (su nitrat dö bizmut)tur. İkincisi daha etkili­dir. Bizmutlu bileşimler ishale kar­şı da verilebilir. Bizmut ancak dok­tor tavsiyesiyle kullanılmalıdır. Faz­lası zehirlenmelere yol açar. Ağızdan zehirlenmede hemen bol suyla mide yıkanmalı, müshül verilmelidir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir