Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. BÖBREK SOTESİ NASIL YAPILIR? MALZEMESİ NELERDİR?

BÖBREK SOTESİ NASIL YAPILIR? MALZEMESİ NELERDİR?

admin admin -
8 0

Böbrek Sotesi

  • Malzemeleri nelerdir?

2 sığır, ya da dana böbreği; 2 yemek kaşığı ya sağ yağ, ya da zeytin yağı; biraz tuz, biber; yarım kahve fincanı un; 1 bardak et suyu; 1 yemek kaşığı tereyağı; yarım kahve fincanı siyah şarap; yarım demet maydanoz.

  • Böbrek sotesi nasıl yapılır?

Üstünün zarı soyulup, arasındaki yağ alındıktan sonra, küçük küçük doğranmış böbrekleri kaynayan suya atıp 1 dakika kadar haşlayın. Sudan çıkarıp temiz bir bez üzerine alarak iyice kurulayın. Son­ra bunlara karabiberle tuz serpip iyice karıştırın. İçinde kızgın yağ bulunan tavaya atın. Arada bir karıştırarak, böbreklerin renkleri ha­fifçe dönünceye kadar, 2-3 dakika börttürün. Sonra delikli bir kepçey­le tavadan çıkarıp ılıkça bir tabağa koyun.

Ayrı bir kapta, yağla unu, un hafif pembe bir renk alıncaya kadar, karıştırarak kavurun. Üstünün yağı alınmış sıcak et suyunu karıştıra karıştıra, azar azar katarak una yedirin. 4-5 dakika karıştırarak pişir­dikten sonra, siyah şarabı, böbrekleri, maydanozu da buna katın. Bir kere karıştırın. Çok hafif ateşte 2 dakika daha kaynatıp hemen sofraya getirin.

Afiyet olsun 🙂

NOT: Sayfamızı beğenin ve son makalelerimizden haberdar olun.

Bilgiyi kendinize hizmeti bize bırakın…

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir