Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Bezelye yemeği nasıl yapılır malzemeleri nelerdir?

Bezelye yemeği nasıl yapılır malzemeleri nelerdir?

admin admin -
18 0

Bezelye Yemekleri

Sultani bezelye taze fasulye gibi pişirilir. Yalnız, körpe hali pek kısa sürdüğünden, az sonra, iç bezelye olarak yemek yapılır. Kurusu da bu şekilde yenir. Bezelye unundan çor­ba yapıldığı gibi, ayrıca, taze bezel­yeden de çorba olur.

Bezelye, çeşitli yemekleri zevkle yenen bir sebzedir. Burada sadece iç bezelye çorbası tarifini vermekle yetineceğiz.

Taze bezelye çorbası Nasıl Yapılır? Malzemeleri Nelerdir?

Malzeme: 5 bardak iç bezelye; 8 bar­dak et suyu; 1 büyük baş soğan; 1 yeşil salata; 1 demet maydanoz; bi­raz tuz.

Tencereye bir miktar su ile fındık büyüklüğünde soda koyup suyu kay­natın. Kaynamaya başlayınca buna, iç bezelyeleri, küçük küçük kesilmiş soğanları, yeşil salatanın yaprakları­nı, 1 demet maydanozu da atın. Or­ta harlı ateşte 1 saat kadar haşlayın. Sonra suyunu tamamen süzün. Seb­zeleri bir başka tencerenin içine pü­re halinde ezerek süzgeçten geçirin. Sonra bu püre haline gelen sebzelere 8 bardak et suyu ile tuzu koyup ate­şe oturtun. Kaynamaya başlayınca çorbanın üstünde beliren köpükleri, delikli kepçeyle alıp atın, çorbayı 10 dakika daha kaynatın. Yanında yağda kızarmış küçük ekmeklerle sofraya getirmek çorbaya daha zevk­li bir görünüş verir.

İlk suya koyduğunuz küçük, fın­dık büyüklüğündeki soda, sebzele­rin yeşil rengini muhafaza etmesini sağlar. O su süzülüp dökülmelidir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir