Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Sputniknews Ajansı Genel Yayın Yönetmeni Konuştu

Sputniknews Ajansı Genel Yayın Yönetmeni Konuştu

admin admin -
18 0

Sputnik ve Russia Today (RT) Genel Yayın Yönetmeni Margarita Simonyan da Sputnik’e erişimin engellenmesi yönündeki kararı, ‘Türkiye’deki katı sansür uygulamalarının yeni bir örneği’ olarak değerlendirdi.

Sputnik News’de yer alan habere göre, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın (TİB) Sputnik’e Türkiye’den erişimi engellemesiüzerine Simonyan şöyle konuştu:

“Türkiye’de artık basın özgürlüğü gibi bir kavramdan söz etmek mümkün değil. Bu ülkede basın özgürlüğü diye bir şey yok.

“Sputnik’in Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) tarafından daha birkaç gün önce ödüle layık görüldüğü düşünülünde de bu karar özellikle saçma görünüyor.”

Türkiye’de basın özgürlüğü

Türkiye, Paris merkezli Uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütünün her yıl yayınladığı Dünya Basın Özgürlüğü Sıralaması’nda, geçen yıl 180 ülke içerisinde 149. sırada yer almıştı.

ABD merkezli düşünce kuruluşu Freedom House, da geçen yılki raporunda Türkiye’yi yine ‘basının özgür olmadığı ülkeler’ arasında göstermişti.

Raporda Türkiye’nin son 5 yılda Tayland ve Ekvador’un ardından basın özgürlüğünde en hızlı gerileyen 3. ülke olduğuna vurgu yapılmıştı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir