Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Bel Kemiği Kırığında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bel Kemiği Kırığında Dikkat Edilmesi Gerekenler

admin admin -
20 0

Belkemiği Kırık ve Çıkıkları

Omurga kırıkları en çok yetişkinlerde görülür; çocuklarda kemikle­rin esnekliğinden dolayı pek az rastlanır. Süreğen romatizma, kemik yumuşaması (osteomalasi) gibi has­talıklar kemik örgüsünün dayanık­lılığını azalttığından bel kemiğinin bu gibi hastalıklarında kırıkların oluşu kolaylaşır.

Bel kemiği kırıkları en çok sırtta, belde görülür. Kırık tek bir omurda olabildiği gibi bazen birçok omur­da birden meydana gelebilir. Kırığın biçimine, ağırlığına göre omur­gada şekil bozuklukları, ya da omur­ilikte büyük, tehlikeli yaralanmalar olabilir. Bu arada, omurilik bazen tamamen kesilebilir, o zaman bel­den aşağı felçler görülür.

Omurga kırılmaya karşı iyi korun­muş bir durumdadır. Bunu kuvvet­li kaslar içinde kapalı bulunuşu, es­nekliği, bükülme kabiliyeti sağlar. Doğrudan doğruya omurgaya gelen kuvvet pek şiddetli olmalı ki onu kı­rabilsin. Meselâ, büyük bir ağaç, de­mir, bir insanın üstüne düşerse, ya da bir kimse yüksek bir yerden sert, tümsekli zemine düşerse bu gibi kı­rıklar olur. Ayrıca haddinden fazla bükülmelere, çekilmelere, basınca uğrayan bel kemiğinde kırıklar olabilir: Her hangi bir kuvvetle başın, göğsün öne fazla bükülmesi, suya atlayan bir kimsenin başını birden dibe çarpması, kalça, ya da ayaklar üzerine düşmek, omuza, sert, ağır cisimlerin çarpması gibi.

Bel kemiği çıkıkları en çok boyun omurlarında görülür, çünkü oynak­lık bu kesimde fazladır. Çıkıklar bel­kemiğini aşırı bir bükülme, dönme hareketine zorlayan kuvvetlerin et­kisiyle meydana gelir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir