Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Yaşınıza Göre Beden Hareketleri Yapın!

Yaşınıza Göre Beden Hareketleri Yapın!

admin admin -
22 0

Yaşa Göre Hareketler

Beden hareketlerinde ilk gözetile­cek nokta, bunların yorucu olmama­sıdır. Bu bakımdan, yaşa, vücudun yapısına, sağlık durumuna göre, ya­pılacak beden hareketlerini seçmek gerekir.

Çocuklarda beden eğitiminin zor­layıcı, yorucu olmamasına çok dik­kat etmelidir. Çocuk, kendiliğinden, oynadığı oyunlarla vücuduriu çalış­tırır. Onu oyunların­da serbes bırakmalı, yalnız kötü oturuşla­rını düzeltmeli, böy- lece belkemiği bozuk­luklarını önlemelidir.

Ergenlik çağındaki çocuklarda da büyük güc istiyen, zor id­man hareketlerinden kaçınmalı, buna kar­şılık, hıza dayanan hareketleri öne almalıdır. Yaş ilerledikçe, büyük güc harcamayı gerektiren hareketler yapılabilir.

Yaşlıların yapacakları beden hare­ketlerini iyi seçmeleri gerekir. Bu arada, insanı soluk soluğa bırakan hareketlerden kaçınmalı, ancak yağ­ları eritecek, eklem sertliklerini gi­derecek ölçülü hareketler yapılma­lıdır.

öte yandan, kimlerin hangi beden hareketlerini yapabilecekleri de önemli bir sorundur. Özellikle, so­lunumun yeterli olup olmadığı üze­rinde önemle durulmalıdır. Bu ba­kımdan herkes, bedenhareketlerine girişmeden önce, doktora muayene olmalı, kalp, akciğerler, böbrekler, kemikler, göz, kulak, nabız, tansi­yon yönlerinden durumunu öğrenmelidir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir