Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Çocuğunuzla Birlikte Oyuncaklar Yapın

Çocuğunuzla Birlikte Oyuncaklar Yapın

admin admin -
17 0

Oyuncak Nasıl Yapılır (Doğal)

Oyun, çocuğu hayata hazırlıyan bir iştir. Bu arada bebek çocukların en çok ilgi duydukları oyuncakların başında gelir.

Bebek, kız çocuklarının sevdiği oyuncakların başında gelir. Bu güzel oyuncağın, ak­la hayale gelmeyecek kadar çok çeşidi vardır. Tıpkı büyük in­sanların elbise modası gibi, ta­rih boyunca birçok değişiklik­ler geçiren bebekler, bugün en kusursuz şeklini bulmuştur.

Piyasada çok ucuz fiyatla satılan boy boy plâstik bebeklerin yanında, çok pahalı ve çok iyi giyimli, gerçek saçlı bebeklere de rastlamak müm­kündür.

Çocuğunuza bebek almak için, her hangi bir oyuncak mağazasına gide­rek, kesenize uygun, dilediğiniz bi­çimde bir bebeği seçebilirsiniz An­cak bebek alırken, çocukların, aynı bebekten çok geçmeden usandığını unutmamanız lazımdır. Bu bakımdan, hazır bebeklerin yanında, çocuğun geçici isteklerini karşılayacak bebekleri kendiniz de yapmayı düşünebilirsiniz. Hatta yaşı ilerlemiş çocuklar, burada anlatacağımız         bebekleri kendileri bile yapabilirler. Çocuğun kendi bebeğini yapmasının çeşitli faydaları vardır. Bir defa bebek yapmakla uğraşırken faydalı bir meşgale bulmuş olur.

Elişi merakı, bu alandaki ustalığı gelişir, küçük dikiş işlerini başarmaya başlar. Bundan başka kendi yaptığı, kendi eseri olan bebekle daha severek oynar. Nihayet yaptığı bebekten bıktı­ğı, yahut bebek kırıldı­ğı zaman ortada, bir kayıp olmaz, çünkü parayla alman bir şeyi yoktur. Kısacası evde yapılacak bebekler, hem aile bütçesini fazla bir yükten kurtarmış olur, hem de ço­cuğun daha zevkli vakit geçirmesini sağlar.

Kolayca Yapabileceğiniz Bebekler

Çorap Bebekler: Yapılması en kolay bebekler bunlardır. Kullanıla­cak bütün malzeme eski çoraplar, kumaş kırpıntıları ve ipten ibaret­tir. Yumuşak, pamuk yahut ipek ço­raplar bu çeşit bebekleri yapmak için en uygun malzemedir. Bebek ya­parken çorapların içine kumaş kır­pıntıları doldurabileceğiniz gibi, pa­muk, hatta kâğıt kırpıntısı bile koya­bilirsiniz. Göz, ağız ve burun renkli ipliklerle yapılır. Bu çeşit bebekler­de düğmelerin de gayet güzel göz va­zifesi gördüğünü akıldan çıkarma­mak gerekir.

Bez Bebekler. — Bu tip bebekle­rin yapımı tarih kadar eskidir diye­biliriz. Bunlar, esas itibariyle çorap bebeklere benzer. Yalnız içi dolduru­lacak kısımlar, çorap bebeklerde ol­duğu gibi hazır değildir, kumaş par­çalarından yapılır ve çoğunlukla bü­tün bebek tek parça kılıf halinde ha­zırlandıktan sonra doldurulur. Bu çeşit bebeklerde de doldurma malze­mesi olarak, saman, pamuk, kumaş kırpıntıları vs. kullanılabilir. Bunla­rın da yüz şekilleri çorap bebeklerde olduğu gibi yapılır.

İkili Bebek: Çorap yahut bez be­beklerin bir başka şeklidir. Onlar­dan ayrılan özelliği başın iki tarafı­na da yüz şekilleri yapılmış olması­dır. Böylece, bebek hangi şekilde tutulursa tutulsun, yüzü, bakana dönük olur. Daha ilgi çekici olması için bu tip bebeklerin bir yüzü siyah, bir yüzü beyaz kumaştan yapılabilir.

Palamut Bebek: Biri büyük, biri küçük iki palamut ve birkaç kibrit çöpüyle basit bebekler yapılabilir. Bunların en büyük özelliği kolayca bir dolu bebek yapılabilmesi, çocuğun oyununa bir çeşni katmasıdır.           Bebeği yaparken büyük palamutlar gövde, küçükler de baş olarak kullanılır. Kibritlerden kol ve bacak yapılır.

Bebek Elbiseleri

İster hazır alınmış, is­ter evde yapılmış olsun bebek        elbiseleri de bebeğin     kendisi kadar bir eğlence vesilesidir. Yumuşak kumaşlar, küçük bebekler için çok el verişlidir. Eski elbise parçalarını, prova artıklarını bebek el­bisesi yapmakta kullanabilirsiniz. Zamanla çocuğunuzu, bebek elbise­lerini kendisinin yapmaya teşvik et­meniz, onun dikiş kabiliyetini geliştirmeye yarayacak bir meşgale olur.

Bebek Evleri

İçine bebeklerin ve oyuncak ev eş­yasının yerleştirildiği bebek evleri de bebekler kadar çocukların ilgisini çeken bir oyuncaktır. Kız çocukları bu evleri diledikleri şekilde döşeme­ye bayıldıkları gibi, erkek çocuklar da bebek evleriyle oynamayı sever.

Bebek evlerinin de bebekler gibi hazır satılanları vardır. Ancak bun­lar epeyce pahalı olduğundan, çocu­ğunuz için evde kendiniz bebek evi yapabilirsiniz. Dört köşe şapka ku­tuları, büyükçe pasta kutuları tek odalı bebek evi yapımında çok fay­dalı olur. Bir portakal sandığından pekâlâ iki katlı bir bebek evi yapa­bilirsiniz. Eski bir kumaş parçası, halı, küçük kutular, makaralar ma­sa vazifesi görebilir. Ayrıca elişi kâğıtlarıyla duvarlara türlü süsler yap­manız mümkündür. Küçük dikdört­gen cep aynaları bebek evinin boy aynası, yayvan kutular yatak vazi­fesi görebilir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir