Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Yaşam Kalitesi Yüksek 3 Ülke

Yaşam Kalitesi Yüksek 3 Ülke

admin admin -
19 0

İnsanların yaşam memnuniyeti ülkeden ülkeye değişmektedir. Dünya üzerinde 195 ülke olduğunu düşünürsek, bu ülkelerde bulunan her halk etnik köken bakımından birbirinden farklıdır. Hatta bu ülkelerin her birinde yaşayan  bir çok halk bulunmaktadır. Biz yaşam memnuniyeti açısından değerlendirdiğimiz ülkeleri bütün olarak ele alıp hangi devlet içerisinde hangi halk daha mutludur? Sorusuna bir nevi cevap olacağız.

Genel olarak baktığımız önemli metropol şehirlerin bulunduğu ülkelerde yaşam kalitesi daha iyi görünüyor. Fakat tek etken nüfus değildir, sağlık, adalet, hukuk kuralları, ekonomi, demokrasi, siyaset, coğrafya, kültür gibi etkenler ülkeler içerisinde yaşam standartlarına ve kalitesine etki etmektedir. Yaşam standartları bakımından, yaşayan halka yaşama kalitesi sunan ülkelere şöyle bir bakalım;

  • İsviçre

Önemli şehirleri bulunan İsviçre devleti tarihte hukuk kurallarıyla öne çıkmaktadır. Hukuğun bu derece ilerlemesi demokrasiyi güçlendirmiştir. Zürih ve Cenevre’nin bu ülke sınırları içerisinde bulunması ve bağımsız hukuk kurallarının olması, yaşam kalitesini güçlendiriyor, kadınlara ait otopark bulunan bir ülke olduğunu da hatırlatalım. youtube haberleri

  • Avustralya

Kanguru ve diğer bir çok hayvanın sokaklarında dolaştığı bir ülke olarak aklımızda kalan Avustralya, kendine has bir ülkedir. Dünyanın güneydoğusunda bulunan bu ülke büyük bir adadır. Bu avantajından dolayı halkına çok iyi hizmet sunan bir devlettir. Demokrasisi oldukça gelişmiştir. İçerisinden yüzlerce halk barındırmaktadır.

  • Norveç

Resmi adıyla Norveç Krallığı (Norveççe: Kongeriket Norge, Kongeriket Noreg). Kuzey Avrupa’da bulunan İskandinav Yarımadası’nın batısında bir ülke. Finlandiya, İsveç ve Rusya Federasyonu ile komşu olan ülkenin batıda Atlas Okyanusu’nun bir kolu olan Norveç Denizi’ne kıyısı vardır. Kıyıları binlerce fiyordla çizilmektedir. Avrupa ülkesi olan bu ülke Vikingler tarihine kendi topraklarında şahit olmuştur.

Anayasal monarşi ile yönetilen ülkenin başkenti Oslo’dur. 385,252 km² alana yayılan Norveç’in, Finlandiya ile 729, İsveç ile 1.619, Rusya ile 167 kilometre sınırı vardır ve 21.925 kilometrelik çok uzun bir sahil şeridi vardır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir