Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Başarının Anahtarı Sizde

Başarının Anahtarı Sizde

admin admin -
19 0

Hayatımıza yön verecek çapta olmayan küçük, geçici başarılarda belki tesadüflerin, hatta kurnazlıkların bile payı bulunabilir ama bu haller

İnsanın hayatta varmak istediği amaca erişmekle elde ettiği mutlu sonuç: Başarı 

Başarı insanın hayatta varmak istediği amaca erişmekle elde ettiği mutlu sonuçtur. İster işimizde, mesleğimizde olsun, ister aile hayatında olsun, başarı hiçbir zaman bize tesa­düfün kazandırdığı bir şey değildir; bunda bizim emeğimizin, çalışmamızın, didinmemizin büyük bir payı vardır. İnsan, eski­den sanıldığı gibi, doğuştan tembel bir varlık değildir. Tersine, onun yaradılışında daima bir şeyler yaratmak, kendisindeki yetenekleri kullanarak çevresinin şartlarına uymak, böylece ihtiyaçlarını karşılamak isteği vardır. Yalnız, bu istek her za­man olumlu sonuca varamaz, insan başarısızlığa uğrar. 

Başarının Anahtarı

Bir başarısızlığın nedenleri ince­lenecek olursa, dış engellerden çok insanın kendine karşı duyduğu gü­vensizliğin büyük payı olduğu görü­lür, öyleyse, başarının anahtarını kendine güven olarak alabiliriz.

İnsan kendisine güvenebildiği, ina­nabildiği ölçüde önemli işler yapabi­len, başarılara ulaşabilen bir varlık tır Bunu olağan saymak gerekir; çünkü, insan kendisine güvenebildi­ği. öz varlığına değer verme bilinci ne ulaşabildiği ölçüde varlık bütün­lüğünü sağlayabilir, bütünlüğü ile yaşamak imkânını elde edebilir, bütün varlık kaynaklarından yararlanabilir. Zeka dediğimiz ruh gücü işte bu kaynaklardan biridir.

Hayatımıza yön verecek çapta olmayan küçük, geçici başarılarda belki tesadüflerin, hatta kurnazlıkların bile payı bulunabilir ama bu haller, hayat yoluna, bu yolun uzunluğuna göre karanlıkta çakıp sönen bir ışıktan daha önemli bir değer taşımazlar Bütün bir ömrü kaplayan başarıda ise çalışmanın, düşünme­nin. İnanmanın direnmenin, kendi ne güvenin, cesaretin, tasarlamanın verimli toplamı bulunur. 

Pek çok kimseler, özellikle gençler vardır ki zekaları, değerlilikleri ölçüsünde hayatta başarıya ulaşamaz­lar. Bu hale sebep olan şeylerin başında korkaklık, çekingenlik, duygulara esir oluş gelir. Çoğu zaman başa­rıyı engelleyen bu haller gençlerdeki kuruntulardan, vehimlerden doğ maktadır Bundan kurtulmak için azmin, iradenin kuvvetlendirilmesi, kuruntuların, vehimlerin bir yana atılması gerekir.

Başarının sırrı nedir diye sorduğumuz sosyal medya hesaplarımızdan çok ilginç cevaplar aldık bakın:

durmaksızın çalışmaktır. Yılmayan kazanır

inat azim inanç

İnanmak ve azim

çok çalışmak :D:D

takıntılı olmak, istemek, çabalamak, yorulana kadar uğraşmak, pelinden koşmak, dibine kadar ilerlemek, incik cincik edene kadar uğraşmak, sabretmek, azim etmek, yılmamak, vazgeçmemek, pes etmemek, yeri geldiğinde gece gündüz dememek, yaptığın işin en iyisin yapmak istiyorsan bunları unutmayacaksın, korkağın tekiysen ve boş boş gezmeyi seviyorsan, gö, t büyütmek favorinse o zaman geç bir kenarıya otur. bunlarla hiç uğraşma, başaranları seyret, sen çünkü bir baltaya sap olamadın, olanları izle ve üzül.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir