Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Kokulu ve Renkli Mumların Zararları Neler?

Kokulu ve Renkli Mumların Zararları Neler?

admin admin -
23 0

Son zamanlarda bir hayli tutulan ve buna nispeten satış yapan bayilerinde artış gösterdiğini biliyoruz. Neden derseniz kokulu ve renkli mumlar değilde normal sade mumların elektirik kesintilerinde veya elektiriğin hiç olmadığı zamanlarda kullanıldığını biliyoruz. Günümüzde bu mumların renkli olanları estetiksel görüntü kattığından, yatak odası, misafir odası veya banyolara güzel görüntüler kattığından tercih ediliyor.

Özellikle özel anlar ve süs amacıyla kullanılan kokulu mumların zararları, insan sağlığı için ciddi bir risk teşkil ediyor. Kurşun fitilli mumların, toksik emisyona sebep olduğu ve bu nedenle kullanılmasının oldukça zararlı olduğu ortaya çıktı.

ABD’nin bağımsız kurumlarından Amerikan Tıp Derneği tarafından yapılan araştırmanın sonuçları hayret verici. Kokulu mumlardan yayılan dumanın aşırı miktarda kurşun içerdiği ve bu sebeple ABD dahil pek çok ülkede yasaklandığına yer verilen araştırmada, mumun yanması esnasında yahut ilerleyen saatlerde; baş ağrısı, baş dönmesi gibi rahatsızlıklar verdiği hatta beyini etkileyerek merkezi sinir sistemine ciddi zararlar verdiği ortaya çıktı. haberler teknoloji haber

Araştırmaya göre, kokulu mumların zararlarının doğmasının başlıca sebebi, içermesi gereken kurşun oranından ortalama 4-5 kat daha fazla kurşun koyarak üretilmeleri.

Kokulu mumun zararlarından korunmak için dikkat edilmesi gerekenler

  • Kurşun içeren mumlar tercih edilmemeli
  • Fitili yarım santimden uzun bırakılmamalı
  • Açıkta satılan markasız mumlar satın alınmamalı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir