Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Beynimiz Nasıl Çalışır?

Beynimiz Nasıl Çalışır?

admin admin -
20 0

Bütün hareketlerimizin idare edildiği kontrol merkezi: BAŞ

Baş en önemli organlarımızdan biridir, belki de en önemlisidir, çünkü insan oluşumuzun övüncünü beynimize borçluyuzdur. Beyin ise başımızın içindedir. Beyinle birlikte, duyu organ­larımızın hemen hepsi de başımızdadır.

Başı yedi delikli tokmak diye anlatan bilmece bu gerçeği çok özlü olarak belirtmiştir. Bi­ri ağız, ikisi burun delikleri, ikisi gözler, ikisi de kulaklar olmak üzere sayılan bu 7 deliğe duyularımızın, sırasıyla, tadım (tat al­ma), koklama (koku alma), gö­rüm (görme), işidim (işitme) organları yerleşmiştir; duyu­larımızın beşincisi olan doku­num (dokunma) duyusu ise, bütün vücut­ta olduğu gibi başta da vardır; ayrıca, bütün duyu organları aldıkları duyumları beyne ile­tirler; böylece, beyin, dolayısıyla baş, duyum merkezidir.

Memeli hayvanlarda, kuşlarda da baş aynı bakımlardan çok önemli bir organdır; yalnız, beyni en mükem­mel olan hayvanlar bile zekâ bakı­mından insandan çok aşağı durum­dadırlar. Buna karşılık ağrıyı, san­cıyı, hele ruhi acıları insan kadar şiddetli duyamazlar ki bu, belki, on­lar için bir talihlilik sayılabilir.

Başın sert kafatası kısmı, çoğu yassı olmak üzere, irili ufaklı ke­miklerden yapılmış, bütün bu ke­miklerin birleşip kenetlenmesinden de başımızın biçimi, baştaki organ­ların yatakları, yuvaları doğmuştur Başımızı kaplayan derinin altında yüz, göz, ağız hareketlerini sağlayan kaslar vardır. Başı kımıldatan bü­yük kaslar da, boyundan aşağı, göğ­se, sırta bağlanmıştır.

Başta, beyinden çıkarak onun buyruğunu organlara götüren hareket sinirleri; duyuları beynin çeşitli bölgelerine götüren, acıları, ağrıları bildiren duyum sinirleri; ayrıca, is­teme (iradeye) bağlı olmayan işleri gören sempatik ve parasempatik si­nirler vardır. Bunların her hangi bir sebeple basınca, iltihaba, irkilmeye uğraması başta çeşitli ağrılara yol açar ki bunların en önemlisi, hepi­mizin bildiği, baş ağrısıdır.

İnsan beynini konu alarak bizlere belgesel tadında sunan BBC yapıtına göz atalıp. İnsan Beynini tüm açıklığıyla gözler önüne seren bir belgesel. İyi seyirler…

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir