Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. SİGARA VE TÜTÜN ALIŞKANLIĞINA NASIL SON VEREBİLİRİZ?

SİGARA VE TÜTÜN ALIŞKANLIĞINA NASIL SON VEREBİLİRİZ?

admin admin -
30 0

Sigara ve Tütün Alışkanlığı Nasıl Bırakılır?

Sigarayı Bırakma Yöntemleri Nelerdir?

Sigarayı Nasıl Bırakırım?

hayatpedi sigara

Tütün içme alışkanlığını, özellikle sigarayı bırakmak için birçok çarelere başvu­rulabilir. Bu konuda yazılmış belki yüzlerce kitap vardır. Eczanelere uğrasanız, sizi si­garadan nefret ettireceği ileri sürülen bir sürü ilacı önünü­ze dizerler. Bunlar az çok fay­dalı olabilirse de her siga­ra tiryakisi, sigara alışkanlı­ğından vazgeçmek için kendi yaradılışına uygun bir çareyi gene kendisi bulmalıdır.

Deneme olmak üzere, siga­rayı bir ara bırakıp sonuçları inceleyin. Bu sürenin sonunda sigarayı bırakmanın faydasını görmüş, bu zehirli dumanı öz­lememiş olursanız, pehrize de­vam edersiniz. Böylelikle kö­tü bir alışkanlık da ortadan kalkar. Sigara pehrizi sırasın­da canınız çok sigara isterse, bu istek bir bunaltı halini alır­sa hemen derin nefes almaya başlayın… İlk günlerde hayli sıkıntı çekeceğinize şüphe yok; yalnız, iradenize hâkim olursanız, sigara içmeden de yaşayabileceğinize yavaş yavaş inanmaya başlarsınız. Daha da olmazsa, yemeklerden son­ra birer tane, fazla yorulduğu­nuzu hissettiğiniz zamanlarda birer sigara içebilirsiniz. As­lında en iyi hal çaresi budur ama, nedense, tiryakilerin hiç­biri tütünü böylesine azaltma yoluna gidemezler.

 

Tütünü bırakmakta size en kuvvetli şekilde ayak direte­cek şey, içmediğiniz sürece du­yacağınız rahatlıktır. Tütün kullanırken duyduğunuz iç ezikliği, kalp çarpıntısı, iştah­sızlık, ağız acılığı, dil pası, göz yanması geçmiş, içinize bir zindelik gelmiştir. Bu se­vinçli, rahat, sağlıklı durumu tütünü bırakmakla kazandığı­nızı bildiğinize göre, o zehirli dumana kendinizi kaptırdık­tan sonra yeniden rahatsız olacağınızı düşünürsünüz; bu düşünce üzerine de eliniz siga­ra paketine, pipo kesesine, pu­ro kutusuna elbette ki varmaz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir