Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Bağırsak Düşüklüğü ve Bağırsak Tıkanması Rahatsızlığı

Bağırsak Düşüklüğü ve Bağırsak Tıkanması Rahatsızlığı

admin admin -
20 0

BAĞIRSAK DÜŞÜKLÜĞÜ

Mide, dalak, böbrek gibi çeşitli ka­rın organları arasında kalın bağırsak­larda da sarkma olabilir. Bu hal da­ha çok zayıf, uzun boylu kimselerde karın çeperinin gevşekliğinden, or­ganlar arasındaki yağ dokusunun ye­tersizliğinden ileri gelir.

Bağırsak düşüklüğü başlıca şu be­lirtileri gösterir: Halsizlik, baş ağ­rısı, bel ağrısı, sindirim bozukluk­ları, kabızlık, iştahsızlık, uykusuz­luk.

Bağırsak Düşüklüğü Tedavisi: Düşüklüğü önlemek için hastanın şişmanlaması, yağlanması gerekir. Bunun için, bol kalorili be­sinler yemelidir. Sabahları karın ma­sajı faydalıdır. Yüzme de iyi gelir. Bu iş için özel olarak yapılmış kor­selerin de kullanılması tavsiye edi­lebilir. Bazen düşen organları yeri­ne koymak için cerrahi müdahale ge­rekir.

BAĞIRSAK TIKANMASI

Bir kimsede birden kuvvetli karın ağrısı, bulantı ve kusmayla birlik­te dışkı ve gaz çıkması durursa ak­la bağırsak tıkanması gelmelidir.

Bağırsak tıkanmaları, bağırsağın sı­kışması, bağırsak dönmesi, bağırsağın iç içe geçmesi, bağırsak boğulması, ya da felç şeklinde meydana gelir.

Bağırsak tıkanmasının başlıca se­bepleri şunlardır: Bağırsağı tıkayan yabancı cisimler, safra taşları, so­lucanlar, sertleşmiş dışkı, urlar, fı­tıklar. Ayrıca karın ameliyatların­dan sonra, peritonitlerde, karın üze­rine gelen darbeler sonucu (karın travmaları), sinir sistemi hastalık­larında da bazen felç sonucu, bağır­sak hareket etmez, dolayısıyla için­deki maddeler de ilerleyemez, bağır­sak tıkanmış olur.

Bağırsak Tıkanmasının Tedavisi: Bağırsak tıkanmasında en kısa zamanda cerrahi müdahale gerekir. Ameliyata kadar şok haliy­le savaşılır, tedavi edilir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir