Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Egzoz Dumanı İnsan Hayatına Nasıl Etki Eder?

Egzoz Dumanı İnsan Hayatına Nasıl Etki Eder?

admin admin -
20 0

Egzoz dumanı petrolün yanmasıyla oluşur ve içerisindeki CO oldukça fazla miktardadır. Egzoz gazının zararları insan hayatını riske atabilecek boyutlara ulaşmıştır. Bu zararlardan en hafifleri astım, bronşit gibi rahatsızlıklara sebebiyet vermesidir ki, bunlardan daha önemlisi ölümlere bile yol açabilecek derecede önem teşkil etmektedir.

Aynı zamanda astım, bronşit gibi rahatsızlıkların yanı sıra şeker hastalığını büyük ölçüde tetiklediği de belirlenmiştir. Yapılan araştırmalara göre,  büyük şehirlerde yaşayan insanlar üzerinde oluşan egzoz’un zararlarının da daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Egzoz kirliliği, hayatlarımız açısından ciddi zararlarla birlikte ölüm riskini de beraberinde getirmektedir.

Egzoz’un zararlarının yol açtığı rahatsızlıklar saymakla bitmez.Yine Kanada’da Macmaster Üniversitesi‘nde yapılan bir araştırma üzerine çıkan sonuç yaşlılar üzerinde de zatürre’ye yol açmasıdır. Kalp rahatsızlıkları, felç gibi riskleride önemli ölçüde arttırmaktadır. Egzoz gazlarının çevresel koşullar üzerinde oluşturduğu zararların da telafisi mümkün olamamaktadır. Küresel ısınmaya yol açmakla birlikte, kilometrelerce karelik alanlar üzerinde büyük etkiler meydana getirerek  yıldırımlar meydana getirdiği de bilinmektedir.

Egzoz’un çevreye verdiği zararları önleyebilmek için neler yapabiliriz ?

  1. Eski araçların kullanımına son verilmelidir.
  2. Meydana gelen fosil yakıtlarını daha hızlı yok edebilmek için yeni alternatifler üretilmelidir.
  3. Kullanılan yakıtlar kalite açısından yükseltilmelidir.
  4. Araç egzozlarına filtrelendirme yapılmalı ve sık aralıklarda denetime alınmalıdır.
  5. Trafikte yoğunluk akışının en aza indirgenmesi için yeni yollar oluşturulmalıdır.

Egzoz gazları sağlığı, çevre koşullarını daha iyi ve kaliteli bir insan yaşamını büyük ölçüde zararlar vererek tehdit ediyor. Bu konuda bilinçlenmeli ve bilinçlendirmeliyiz ki, ardımızdan gelecek nesillere sağlıklı bir dünya bırakabilelim..

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir