Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Bağırsaklarda Gaz Oluşumuna ve Bağırsak Boğulmasına Dikkat!

Bağırsaklarda Gaz Oluşumuna ve Bağırsak Boğulmasına Dikkat!

admin admin -
34 0

Bağırsaklarda Gaz Neden Oluşur?

Sindirim kanalında gaz toplanma­sına tıpta «meteorizma» adı verilir. Bazı sinirli kimseler sık sık geği­rerek ağızdan gaz çıkarır. Bu gâz, devamlı yutkunmayla fazla hava yu­tulmasından, ya da süreğen (müz­min) mide nezlesinden (gastrit) ile­ri gelir. Geğirmeyle çıkarılan gaz mi­deden gelir.

İnce ve kalın barsaklarda gaz top­lanmışsa karın gerilir, şişer ve ağrı­lar olur. Bağırsaklarda gaz toplanma­sının başlıca sebepleri şunlardır: De­vam edegelen kabızlık, müzmin ishal ve kolitler, pankreas bozuklukları, oburluk, histeri. Yaşlı bir kimsede yeni beliren ka­bızlık ve gaz rahatsızlıkları dikkate alınmalı ve bağırsaklarda bir ur baş­langıcı olabileceği için sebebi önemle araştırılmalıdır. Bazı, kimselerde de, vücuttaki organik bir bozukluğa bağlı olmadan, gelip geçici gaz şişkinlikleri olabilir. Çok defa fazla miktarda ve çeşitli yemek, zamansız ve kötü malzemeyle hazırlanmış yiyecekler, içki, geçici gazların sebe­bidir. Kuru fasulye, nohut, bakla gibi besinler de gaz yapar.

Bu gibi hallerde gazları emdirmek için kömürlü ilâçlar veya sindirimin iyi olabilmesi için bileşiminde pan­kreas fermentleri ve safra bulunan ilâçlar kullanılabilir.

Bağırsak Boğulması Nasıl Olur?

Bağırsak boğulması şeklinde bir tıkanmanın, sıkışmış bir fıtık, kalın bağırsak kanseri, ameliyat sonunda meydana gele­bilecek yapışıklıklar gibi çeşitli sebepleri vardır.

Bağırsak boğulması belirtiler git­tikçe artan bir durum gösterebi­leceği gibi, çok defa birden karın­da şiddetli ağrı, şişkinlik, abdest edememek ve kusmalar şeklinde olur. Bu durumdaki hastalara müdahale edilmezse, kusmalar çok şiddetlenir. Hattâ, dışkının ağızdan geldiği de olabilir. Bil­hassa çocukların ve yaşlıların şid­detli karın ağrıları, kusma ve ka­rın şişkinliklerinde hemen heki­me başvurmaları gerekir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir