Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Hemoroit Nedir? Tedavisi Nasıl Oluyor?

Hemoroit Nedir? Tedavisi Nasıl Oluyor?

admin admin -
23 0

(Hemoroit)

Kalın bağırsağın düz bağırsak (rektum) kesiminde, anus (makat)a ya­kın kısımlarda kara kan damarla­rının (toplardamarların), esnekliği­ni kaybederek şişmesidir. Ayrıca, kanlı basur denilen bir hastalık da­ha vardır ki bunun hekimlikteki adı dizanteridir. Şişen damarlar birer meme biçimini alır Bundan dolayı da bu uzamış damar yumaklarına basur memeleri adı ve­rilir. Bu memeler içte olduğu gibi, bazen, ele gelecek şekilde, dışarıda da olabilir.

Basur memeleri toplardamarların esnekliğini kaybederek şişmesinden ileri gelir. Damarların esnekliğini bozan çeşitli sebepler vardır ki başlıcaları şunlardır: Kan dolaşımı bo­zuklukları, gebelik, devamlı ayakta durmak, çok oturmak, ata, otomo­bile, bisiklete devamlı binmek, uzun süre kabızlık çekmek, dizanteri, ka­lın bağırsak iltihapları. Bunların dı­şında irsi sebepler de vardır.

Basur memeleri şişmiş, kanla do­lu hale gelmiştir. Bunlarda, dolaşım bozulduğu için, iltihaplanmalar, tı­kanmalar sık sık görülebilir. Bu gi­bi haller çok ağrılıdır, şiddetli sancı verir. Arada bir kanama da yapabi­lir. Damarların incelmiş bir hal al­ması kolayca zedelenmelerine yol açar.

Basur memeleri koruyucu bir te­daviyle yıllarca tahammül edilebilecek durumda kalabilir.

Hemoroitin Tedavisi: Her şeyden önce, kabızlıktan sakınmalıdır. Kuvvetli müshil ilâçları, daha çok kan toplanmasına yol açacağından kullanılmamalıdır. Dışkıya yumuşaklık veren magnesie calcinee (manyezi kalsine), sıvı parafin gibi ilâçlar faydalıdır.

Biberli, baharatlı yiyecekler, sir­ke, fazla tuz, kızartmalar ve alkol­lü içkiler memelerin şişmesine se­bep olduğundan bunlardan sakınmalıdır. Fazla oturmak, devamlı bi­siklete, ata binmek zararlıdır.

Ağrılı zamanlarda soğuk suyla ıs­latılmış bezler koymak, soğuk suya oturmak iyi gelir.

Hemoroit için hazırlanmış çeşitli merhemlerin kullanılması da fayda­lıdır.

Fazla kanama yapan, iltihaplanan, tıkanmalar gösteren memelerin ameliyatla tedavisi en uygun çare­dir. Memeler ameliyatla kesilip atıl­dığı gibi, elektrolcoterle dağlamak suretiyle de tedavi edilebilir.

Bazı hallerde memeler içine büzü­cü ilâçlar şırınga edilerek tedavi edilebilir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir