Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Oda Spreyleri Zararlı Mı?

Oda Spreyleri Zararlı Mı?

admin admin -
17 0

Son yıllarda çoğu ev ve iş yerinin vazgeçilmezi haline gelen oda spreylerinin zararları hakkında uzmanlar uyarıyor. Özellikle solunum sistemi hastalıklarına sebep olduğu uzmanlarca belirtilen oda parfümlerinin, nefes darlığı, burun tıkanıklığu, öksürük, astım, egzama, kaşıntı, döküntü, bulantı, huzursuzluk gibi sinir sistemi rahatsızlıklarına bağlı zararlara sebep olabilir.

Oda spreylerinin, kötü kokuları ortadan kaldırmadığı sadece bu kokuları bastırarak bir süreliğine ferah bir koku sağlayarak, tamamen sanal bir temizlik duygusu uyandırdığı bilimsel araştırmalar sonucu kanıtlanmıştır.

Oda spreyleri ve oda parfümlerinin sıkıldıktan sonra havada uçuşan ve gözle gerilmeyen zerrecikler, solunum sistemi vasıtasıyla akciğerlere ulaşarak özellikle astım gibi solunum rahatsızlıklarını tetikleyebilir. Ayrıca yüksek dozda oda spreyinin kullanımı, sinir sisteminde bir takım zararlara sebebiyet verebilir. İçerdiği bütan, propan ve izobütan gibi petrokimyasal gazlar sebebiyle solunum sistemine zararı büyüktür.

Oda spreylerinin kansere yol açabileceği, gebelik ve emzirme döneminde oda spreyine maruz kalan bebeklerin ileride lösemiye yakalanma riskinin yükselebileceği uzmanlar tarafından belirtiliyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir