Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Çok Uyumak Zararlı Mı?

Çok Uyumak Zararlı Mı?

admin admin -
20 0

Uykunun sağlık için ciddi bir gereksinim olduğu bir gerçek. Ancak fazla uyumanın zararları olabilir mi ? Uyumanın “fazla” olması demek yetişkin bir insan için 8 saatten daha fazla uyumak anlamına gelir.

Yetişkin bir insanın günde en az 6 en fazla 8 saat uyuması, sağlığı açısından ciddi bir zarar görmemesi için iyi bir önlem. Uzmanlar, bu standartlara uyan insanların kalp ve damar hastalıkları dahil yaşlanmaya bağlı pek çok rahatsızlıktan uzak durmalarını kolaylaştırdığını belirtiyor.

Özellikle genç yaşlarda 6 saatin altında ya da 8 saattin üzerinde uyumak, kalp ve damar hastalıklarıile vücudun ileriki yaşlarda zarar görme ihtimalini yükseltiyor. Vücudun fazla uykudan zarar görmemesi için muhakkak düzenli bir uyku tercih edilmeli.

Örneğin bir gün 3 saat uyuyup, ertesi gün 16 saat uyumak, kalp ve damar hastalıklarını tetikleyen en önemli faktörlerden biridir. Her zaman olmasa da genel olarak 6-8 saat arasında bir uyku çekmek sağlığınızı pozitif anlamda inanılmaz etkileyecektir.

Karanlık ve sessiz bir mekan tercih edilmeli

Sağlıklı bir uyku için önemli unsurlarda biri ise karanlık, sessiz ve iyi havalandırılmış bir odada uyumak. Özellikle iyi havalandırılmayan bir odada uyumak, zaman içerisinde kalp ve damar hastalıklarının yanında, solunum yolu rahatsızlıklarından da zarar görmenize sebep olabilir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir