Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Göz Seyirmesi Neyi İfade Ediyor?

Göz Seyirmesi Neyi İfade Ediyor?

admin admin -
52 0

Gözlerinizin sıklıkla seyirmesinin başlıca önemli sebepleri olabilir. Türk toplumu içerisinde “sağ göz seyirmesi hayra, sol göz seyirmesi şer’e gibi yorumlamalarda bulunulur”. Halbuki bu durum dikkate alınılmadığında durum gözleriniz için önemli zararlar teşkil edebilecek boyutlara ulaşabilir. Göz seyirmesi belirli aralıklarla ve uzun zamanlara dayalı olarak devam ediyorsa, sebeplerinden başlıcaları astigmat, hipermetrop ya da miyop rahatsızlıkları olabilmektedir.

Aynı zamanda günümüzde iş ve iletişim için vazgeçilmez birer parçamız olan uzun süreli bilgisayar kullanımında, her boş vakitlerimizde gözlerimizi dinlendirmek yerine sayfalarca kitap okuduğumuzda ya da saatlerce TV izlediğimizde gözlerimiz seyirme ile yorgunluğunun ve beraberinde getireceği olası zararların sinyallerini vermektedir. 

Gözlerimizde seyirmenin vermiş olabileceği bu zararların önlemini alabilmek için durumun sıklıkla devam etmesi hususunda en kısa zamanda bir doktora başvurulması gerekmektedir.Gözlerimizde oluşabilecek zararları en az’a indirgemek için, uyku ve dinlenme sürelerimize özen göstermeli, bilgisayar kullanımına  mümkün olduğunca ara verilmeli, parlak ve sert ışıkların zararlarına karşı gözlerimizi korumalıyız.

Bilgisayar kullanımının gözlerimize verdiği zararları önlemek için birkaç madde sıralayabiliriz.

  1. Bilgisayar için ekran koruyucu kullanılabilir.
  2. Normal yaşantınızda gözlük kullanımınız yoksa dahi astigmat ve hipermetroprahatsızlıklarını önlemek amacı ile gözlük kullanımında bulunulabilir. Örneğin, oluşabilecek zararlara karşın koruma amaçlı olarak “dinlendirici” olarak nitelendirilen 0.50-0.75 numaralı gözlükler bilgisayar başında takılmalıdır.
  3. Takılan gözlüklerin camları da, antirefleli özelliğe sahip olursa, yansıyan ışıkların gözlerimizde oluşturabileceği zararların önlenmesini sağlamaktadır. 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir